BRATISLAVA. Zhodli sa na tom predstavitelia Regionálneho Združenia miest a obcí Slovenska Záhorie na dnešnom spoločnom rokovaní s predsedom Bratislavského samosprávneho kraja (BSK) Vladimírom Bajanom.
Konštatovali, že BSK vytvára až 60 percent hrubého národného produktu v rámci SR. Tým je paradoxne administratívne znevýhodnený voči ostatným krajom, lebo nemôže žiadať o dotácie z domácich zdrojov, ani z EÚ na investície týkajúce sa školstva, zdravotníctva, sociálnych a ďalších verejnoprospešných služieb. Pritom kraj poskytuje služby tohto charakteru pre desiatky tisíc ľudí z celého Slovenska. Konštatoval to predseda BSK Vladimír Bajan. Ako dodal, BSK chápe princíp solidarity aj v nadväznosti na súčasnú svetovú hospodársku krízu, ale nie je schopný sanovať potreby celého Slovenska na úkor potrieb občanov BSK.
Regionálne združenie ZMOS Záhorie cíti najväčší hendikep v oprave regionálnych ciest, na ktoré nemôžu obce v tomto regióne čerpať investičné dotácie. Tým narážajú na elementárny nedostatok finančných zdrojov. Iné kraje na Slovensku sú v porovnaní s BSK neprimerane zvýhodnené, povedal primátor Malaciek Jozef Ondrejka. "Pre operačný program Slovenska zo všetkých finančných prostriedkov z EÚ je na najbližších sedem rokov pre BSK vyčlenených len 0,8 percenta. Znamená to, že zvyšné kraje dostanú 99,2 percenta.
Z týchto peňazí nemôže kraj realizovať investičné aktivity v základných a materských školách, sociálnych a zdravotníckych zariadeniach, kultúrnych pamiatkach. Nehovoriac už o obnove cestnej siete a ďalšej infraštruktúry, ktorá je kľúčová pre jeho ďalší hospodársky rozvoj a nadväzne celého Slovenska. Považujeme za potrebné tento stav zmeniť. Budeme o tom hovoriť na úrovni ZMOSu aj vlády SR, dodal Ondrejka.
"Treba prijať aj princíp zásluhovosti, nielen solidarity. Ak kraj vyprodukuje väčšinu zdrojov v SR, mali by tu v primeranej miere aj zostať," zhodli sa Bajan s Ondrejkom spoločne s primátorom Senca Karolom Kválom a starostom obce Gajary Petrom Tydlitátom, ktorý je predsedom Regionálneho združenia ZMOS Záhorie.