Vydrické noci Weinera-Kráľa
O vzniku grafiky Vydrica (Vydrické noci) som našiel pozoruhodné svedectvo lekára MUDr. Pavla Breiera, ktorý je aj známym bratislavským fotografom, tiež zachytávajúcim na početných fotografických cykloch tvár starej Bratislavy.
V spomienke na Weinera-Kráľa, s ktorým ho spájalo dlhoročné priateľstvo, v časti Maliarov ateliér Breier píše: „Bolo v ňom menej svetla, ako by sa na ateliér patrilo. Bol totiž zaprataný rôznymi skrinkami, stojanmi. A bola tu ešte truhlica. Ako som neskoršie zistil, vo svojich zásuvkách skrývala úžasné bohatstvo.
Mal tam uložené niektoré obrázky, ktoré si nechával iba pre seba a nebol by ich ochotný dať vari ani do slávneho Louvru. Boli to prevažne staré grafiky s bratislavskými motívmi, na nich dominoval Bratislavský hrad, veža Dómu, staré uličky, Michalská veža, ale aj prostitútka vyložená v okne vykričanej štvrte, zvanej Vydrica."
V ďalšej časti spomienky v tejto súvislosti Breier uvádza, že Weiner-Kráľ „rád maľoval ženské akty. Krásu ženského tela považoval za jeden z najkrajších darov prírody. Ženy maľoval v najrozličnejších polohách a pózach. Jeho akty vystihovali i zdôrazňovali ich krásu a hebkosť, ladnosť i príťažlivosť, pričom boli také decentné a cudné, že vlastne nevyvolávali nijaké erotické pocity..."
Od roku 1938 do roku 1951 žil Wiener-Kráľ v Paríži, po návrate pôsobil ako slobodný umelec a od roku 1961 až do smrti v roku 1978 žil v Bratislave.
Na Vydricu a Podhradie sa ako umelec vrátil v šesťdesiatych rokoch - a podľa svedectva básnika a jeho dlhoročného priateľa Alberta Marenčina - takmer na stovke akvarelov a grafík zaznamenával proces postupnej deštrukcie jeho obľúbenej mestskej lokality. (Krátené.)
Pokračovanie nabudúce