BRATISLAVA.
Dôležitosť vzniku nového dialyzačného strediska, celkove štvrtého v Bratislave, vyzdvihol primátor Andrej Ďurkovský, ktorý prevzal nad podujatím záštitu.
Stavebné náklady na vybudovanie nového centra činili dva milióny eur (68 miliónov Sk). Na ploche 800 metrov štvorcových je umiestnených 18 dialyzačných zariadení typu Dialog Plus.
Nové centrum začne naplno fungovať od budúceho týždňa. Bude poskytovať služby asi 70 pacientom. Ide o zariadenie s nepretržitou 24-hodinovou prevádzkou. Zdravotnú starostlivosť bude zabezpečovať 6 lekárov a 13 zdravotných sestier, uviedla na stretnutí s novinármi primárka Monika Alexinová.
Podľa Alexinovej v SR je v súčasnosti 72 dialyzačných centier, z toho tri pre deti, nefrologická starostlivosť o pacientov je dostupná. Za veľmi významný označila súčasný trend aplikovania hemodiafiltrácie. Zdôraznila záujem rozšíriť tento spôsob do všetkých centier a tak výrazne skvalitniť starostlivosť o pacientov.
Slovensko sa v súvislosti s výskytom obličkových ochorení nevymyká z rámca nepriaznivého celosvetového vývoja. Podľa informácií z ministerstva zdravotníctva je na Slovensku v súčasnosti 3500 pacientov s ochorením obličiek odkázaných na dialýzu. Počet nefrologických pacientov v SR každý rok vzrastá zhruba o 7 percent, teda o 150 až 200 nových prípadov. Podobná situácia je aj v okolitých krajinách - Česku, Maďarsku či Poľsku.
Predstavitelia spoločnosti B.Braun Avitum s.r.o., ktorá projekt realizovala, Martin Kuncek a Petr Macoun, informovali, že jej cieľom je zabezpečiť záchranu života a vysokú starostlivosť o nefrologických pacientov. Má rozsiahlu sieť dialyzačných centier na Slovensku, v Česku, Poľsku, Chorvátsku, Rakúsku, Maďarsku, Taliansku, Francúzsku a ďalších krajinách. Na Slovensku okrem Bratislavy pracujú dialyzačné strediská tejto spoločnosti v Dolnom Kubíne, Galante, Námestove, Partizánskom, Šali, Topoľčanoch, Trstenej a vo Zvolene.