BRATISLAVA. V Petržalke otvorili prvý obchod s bezlepkovými potravinami na Slovensku. Ľudia s celiakiou - ochorením, pri ktorom sa musia vyhýbať lepku v potravinách, tak už nie sú odkázaní len na lekárne alebo obmedzenú ponuku bežných obchodov. Problém však ďalej majú školáci a škôlkari, ktorí sa väčšinou musia zmieriť so suchou stravou.
Špeciálne jedlo sa varí asi len v jedinej materskej škole, na Pifflovej. Začali s tým v roku 2004. Pripravujú jedlá pre celiatikov aj pre deti s diabetom, fenylketonúriou či potravinovými alergiami.
Riaditeľka materskej školy Emília Šimková povedala, že majú deti aj z iných častí mesta a mimobratislavské. Stále sú plne obsadení.
Z jedálne škôlkarov si berie jedlo Základná škola na Černyševského. „Funguje to takto už tretí rok," povedala riaditeľka školy Magdaléna Benková. „Sme s týmto riešením spokojní, lebo nemáme až toľko stravníkov, aby sme mohli mať vlastnú zamestnankyňu." Rodičia podľa nej nemusia každý deň pripravovať jedlo a deti nepotrebujú odchádzať zo školy skôr.
Možnosti sú obmedzené
Takáto možnosť je inde skôr výnimkou. „Len v niektorých školských jedálňach majú technické a hygienické podmienky na to, aby deťom s celiakiou vyšli v ústrety a hotovú stravu, ktorú si prinesú, aspoň uskladnili, prípadne ohriali," hovorí Mikuláš Hajtáš z Občianskeho združenia celiatikov. Povedal, že v skutočnosti to môže využiť len zanedbateľné percento. „Je to skôr o ľudskom prístupe vedenia školy a jedálne." Jedlo prinesené z domu sa totiž nesmie dostať do styku s tým, ktoré sa pripravuje v jedálni, teda nesmie sa kontaminovať lepkovým jedlom.
Celiatici sa hlavne musia spoliehať na základné dietetické potraviny a suroviny z lekární. Hajtáš hovorí, že na lekársky predpis s doplatkom môžu získať určité množstvo hlavne bezlepkovej múky, chleba či cestovín. Zoznam dietetických potravín na recept sa zverejňuje v časopise Celiakia a na stránke ministerstva zdravotníctva.
Celiatici môžu nakupovať aj cez internet. Prednedávnom na Záporožskej 6 otvorili už aj prvý kamenný obchod s bezlepkovými potravinami. „Na Slovensku majú iba nepatrné miesto v špecializovaných obchodoch na zdravú stravu," povedala vedúca obchodu Celia Tereza Krchová. „V súčasnosti sa celiakia lieči iba jedinou účinnou terapiou, prísnou bezlepkovou diétou."
Ponúknu viac zeleniny
Vo vysokoškolskom mestečku v Mlynskej doline otvorili novú jedáleň, onedlho sa má začať bežná prevádzka. „Sledovali sme, ako sa študenti správajú a čo potrebujú," povedal Jozef Horák, zodpovedný za jedálne vo vysokoškolskom mestečku. Dodal, že v internátoch býva 6,5 tisíca študentov, v jedálni sa stravuje necelá tisícka. „To by sme chceli zmeniť. V ponuke bude veľa zeleniny, bezmäsité jedlá a postupne by sme chceli zaradiť aj biopotraviny."
Na výber bude osem až 12 jedál. Priemerná cena sa má zachovať. „Študenti však budú mať možnosť medzi lacnejšou a drahšou voľbou," povedal Horák.
Výhodou má byť elektronická platba. Študenti už nebudú potrebovať stravné lístky. Zaplatia z kreditu na študentskej karte.
Zmena je aj v tom, že jedáleň bude otvorená bez prestávky od 9.30 do 20.00. „Študenti totiž často prichádzajú zo školy v čase, keď už nestihnú obed, ale ešte sa nepodáva večera." Takáto medzera vo výdaji je v jedálni, ktorá počas opráv novootvorenej bola v mestečku jedinou. Aj túto plánujú prerobiť.
Nepretržitý výdaj a varenie vo vynovenej jedálni umožní špeciálna technológia. Horák povedal, že jedlá budú stále dovárať. Musia ich vydať do troch hodín, aby dodržali hygienickú normu.