Mnohé cesty v meste sú po životnosti, na viacerých miestach sa budú robiť aj celoplošné opravy Magistrát musí dať opraviť asi o tisíc výtlkov viac ako minulý rok. Deficit na opravách odhaduje na vyše 76 miliónov eur.
BRATISLAVA. Výtlky na cestách, ktoré spravuje magistrát, by sa odvčera mali opravovať nepretržite. Cestári môžu vodičov zdržať aj v rannej a poobedňajšej špičke. Pracovať sa často bude na hlavných cestných ťahoch, ktoré sú v zlom stave. Doteraz vozovky opravovali večer.
Výtlkov je viac ako v minulých rokoch. „Nesúvisí to ani tak so zimou, ako so stavom komunikácií a možnosťami mesta výtlky opravovať," povedal viceprimátor Milan Cílek. Hovoril aj o dlhu z minulosti. Deficit na opravách mesto odhaduje na 66,4 až 76,3 milióna eur.
„Budeme musieť opraviť asi o tisíc výtlkov viac," povedal zástupca riaditeľky magistrátu Ján Zachar. Mesto vyhradilo 242-tisíc eur, asi o 20-tisíc viac ako vlani. Do konca apríla plánujú vyspraviť 2500 až 3000 výtlkov, v tomto roku až okolo osemtisíc.
Majú byť rýchlejší
Výtlky sa dajú nahlasovať do nového mestského call centra. Za prvý marcový týždeň na ne upozornilo 60 telefonátov. Z toho 18 sa týkalo ciest v správe mestských častí, zvyšné patrili pod mesto. Doteraz aj niekoľko dní po nahlásení diery z ciest nemizli.
Zintenzívnenie opráv mesto spája s oteplením. Pri teplotách nad desať stupňov už môžu trhliny vyspravovať aj mechanizmy - takzvané obaľovacie súpravy. V chladnejšom počasí sa používa teplá zmes, čo je len krátkodobé riešenie. „Mnohé cesty sú po životnosti. Výtlky sa musia vyspraviť, aby sa dalo aspoň dočasne jazdiť," povedal Marián Ďurči z mestskej správy a údržby komunikácií. Neskôr ich vyberú a vyplnia zmesami, ktoré sú odolnejšie.
Na viacerých cestách sa budú robiť aj celoplošné opravy, obmedzenie tam bude cez víkendy. Odfrézovanie starého povrchu a nová vrstva by sa mali týkať úsekov Račianskej, Trnavskej, Rožňavskej a Dolnozemskej.
Uvedomujeme si zodpovednosť za škodu, ale sme zodpovední aj za nakladanie s verejnými zdrojmi. Ján Zachar, zástupca riaditeľky magistrátu
Škodu treba zdokumentovať
Vodiči, ktorí si pre jamu v ceste roztrhnú pneumatiku, poškodia disk, môžu žiadať náhradu od správcu komunikácie. Magistrát však zaplatí, len ak je jasným vinníkom. „Uvedomujeme si zodpovednosť za škodu, ale sme zodpovední aj za nakladanie s verejnými zdrojmi," povedal Zachar. Za tento rok už majú desať žiadostí, dohromady za asi sedemtisíc eur.
Vodičovi, ktorý nemá nehodu jasne zdokumentovanú, vyplatia náhradu až pri súdnom rozhodnutí. Donedávna pomohlo, ak privolal políciu. Nový cestný zákon to sťažil. Podobné nehody policajti dokumentujú len pri škode takmer štyritisíc eur. Je dobré mať svedkov, odfotiť auto aj výtlk. Výhodu majú vodiči s havarijným poistením, za ktorých peniaze vymáha poisťovňa.
Fakty o výtlkoch
- Mesto plánuje tento rok opraviť okolo osemtisíc výtlkov, teda asi o tisíc viac ako vlani.
- Prvá etapa opráv sa má skončiť do 15. apríla.
- Výtlky sa opravujú celoročne. V zime mesto používa techno〜lógiu teplej zmesi. Pri teplotách nad desať stupňov môžu pracovať aj obaľovacie súpravy.
- Do 9. marca opravilo mesto 873 výtlkov.
- Poškodenú vozovku môžu ľudia nahlasovať na linku call centra - 17 100.
(dagu)