BRATISLAVA. (1800 Sk). Prepad o 59,3 % sa preukázal aj na obsadenosti hotelových izieb a pokračuje aj v roku 2009. V januári tohto roka obsadenosť dosiahla 35,6 %, ale rok predtým bola 51,4 %. Z pohľadu priemernej obsadenosti podľa dní boli v roku 2008 najúspešnejšie stredy vo februári s obsadenosťou 82 %.
Na základe globálnej správy, ktorú každoročne vydáva firma Deloitte Touche Tohmatsu, to oznámil partner na oddelení auditu Deloitte Slovensko Wolda Grant.
"Svetová kríza sa v Bratislave a na celom Slovensku začala zhoršovať v druhej polovici roka 2008, keď firmy rušili akcie, spoločenské večierky a ubytovanie," potvrdil prezident Zväzu hotelov a reštaurácií (ZHR) SR Jozef Bendžala. "Dovolenkári, ktorí už zaplatili zálohy, naďalej navštevujú pobytové hotely, ale očakávame, že aj v tejto skupine bude pokles ďalej pokračovať," avizoval.
Zo správy vyplynulo, že najvyššiu výkonnosť vykazovali hotely v najväčších mestách Európy a Blízkeho východu. V rebríčku svetových metropol s najvyšším revPAR - TOP 20 obsadili mestá v Európe a na Blízkom východe zhodne po 7 miest. V prvej šestke z hľadiska revPAR boli na prvom a treťom mieste Moskva a Ženeva a skupinu miest uzatvoril Paríž.
"Stratégiou pre odvetvie cestovného ruchu je v roku 2009 prežitie. Hlavne hotely sa budú musieť zamerať na to, aby spotrebiteľom poskytovali hodnotu za peniaze," uviedol globálny vedúci partner Deloitte pre odvetvie cestovného ruchu Alex Kyriakidis. Rozhodujúcim faktorom bude pohostinnosť, pretože hotely povedú konkurenčný boj o obsadenie svojich ubytovacích kapacít. Je dôležité, aby krajiny, len čo budú znova k dispozícii úvery, investovali do rozvoja infraštruktúry cestovného ruchu, vrátane rozširovania letísk a budovania hotelov. To sú totiž základné podmienky pre dlhodobý rast a udržateľnosť tohto odvetvia, vyzval subjekty z brandže Kyriakidis.