BRATISLAVA. Bratislavskí hasiči mali dnes plné ruky práce s prívalovou vodou z potoka v mestskej časti Lamač. "Došlo k vybreženiu toku, ktorý sa začal vylievať na komunikáciu. Voda ohrozovala obydlia, hlavne pivničné priestory a majetok ľudí," uviedol pre TASR Dušan Timko, zástupca veliteľa útvaru Hasičského a záchranného zboru (HaZZ) Bratislavy. Objasnil, že situáciu sa podarilo stabilizovať vytvorením umelého koryta. "Dostali sme tok naspäť do koryta a tým sme zabránili tomu, aby došlo k ohrozeniu majetku ľudí," priblížil. Hasiči v niektorých domoch vodu odstraňovali pomocou čerpadiel, v ostatných voda klesla po usmernení toku potoka. Na mieste zasahovalo asi 20 príslušníkov HaZZ.
"Začalo to ráno, ale do 14.00 hodiny sa dal tok regulovať," povedal pre TASR Ján Greguš, referent životného prostredia z lamačského miestneho úradu. Vysvetlil, že dovtedy voda pretekala cez potrubia pod cestou, situáciu však skomplikoval dážď. Voda sa tak začala valiť z Plánok, Cigánskeho jarku a z Kačína, kde sa v dôsledku dažďa začala roztápať asi pol metrová vrstvu snehu. "Sú tam zásoby vody, ktoré vyzerajú ako menšie jazerá," opísal Greguš. Podľa hasičov sa situácia zhoršila po 16.00 hodine, keď sa voda začala valiť pomedzi rodinné domy a garáže v lokalite Podháj a po uliciach Bakošova a Na barine. Príslušníci HaZZ preto aj za pomoci obyvateľov vytvorili na mieste hrádzu z vriec s pieskom.
Voda vytopila dve garáže na Bakošovej ulici. "Vzniklo tam nebezpečenstvo, že vytopí celý suterén," povedal Greguš. Konštatoval, že na mieste nastal aj dopravný chaos. Situáciu koordinovali aj policajti, ktorý do postihnutej oblasti nevpúšťali autá. Ako ďalej priblížil, ľudia sa nemôžu vozidlami dostať do svojich domovov, a preto ich odstavili na neďalekom parkovisku. "Problém je, čo bude ráno," konštatoval s dôvetkom, že ľudia sa z lamačskej časti Plánky môžu autom do mesta dostať iba prejazdom cez Kačín a následne cez Železnú studničku. Peší prechod je umožnený vytvorením náhradných mostíkov.
"Bolo to pre mňa prekvapenie. Nemôžem sa autom dostať domov," konštatoval pre TASR miestny obyvateľ Tono. Podotkol, že peší prechod mu komplikuje fakt, že má obuté tenisky. Priblížil, že pri jeho príchode na miesto tu siahala voda približne po kolená.
Na úrovni mestskej časti zasadal aj krízový štáb. Ten bude podľa slov starostky Lamača Oľgy Keltošovej v prípade potreby pracovať aj cez víkend. "Máme rozdelené služby, sledujeme to, keby voda začala stúpať, tak sa budú musieť dvíhať aj ochranné násypy, aby potok nezaplavil celé Bariny," doplnil Greguš.
Starosta Keltošová ocenila spoluprácu s hasičmi, Povodím Moravy a dobrovoľníkmi. Zároveň pre TASR uviedla, že Lamač minulý rok podal projekt týkajúci sa protipovodňových opatrení a inkriminovaného potoka. Nevyšlo to však, pretože jedna zo štátnych organizácií podriadených Ministerstvu životného prostredia SR nepovažovala za systémový krok, ak by potok spravovala mestská časť, doplnila.
Podobnú situácia zažila bratislavská mestská časť Lamač naposledy pred piatimi rokmi.