J&T ohlásila, že plánované najvyššie dvojičky pri Dunaji budú zrejme nižšie a menej luxusné. Pri stavbe sa zrejme nepôjde ani tak vysoko, ani tak hlboko. Developer chce, aby si Panorama City mohla dovoliť aj stredná trieda.
BRATISLAVA. Dva mrakodrapy, ktoré mali vzniknúť v projekte Panorama City, budú zrejme nižšie, ako pôvodne developer zamýšľal. J&T oznámila, že rozmýšľa nad zmenami. „Prepočítava sa ekonomika. Ukazuje sa, že sme boli asi príliš optimistickí v tom, akí sú ľudia na Slovensku bohatí. A po skúsenostiach s bankami uvažujeme, či je to to pravé a či to je trh schopný absorbovať," povedal hovorca J&T Maroš Sýkora.
Dve veže pri bývalom Presscentre mali mať pôvodne 37 podlaží, neskôr sa hovorilo o zvýšení až na asi 53 podlaží. Štíhle vysoké budovy mali byť exkluzívne aj vďaka výhľadom, mali byť dokonca najvyššie na území bývalého Česko-Slovenska.
Viac pre strednú triedu
„Pri takýchto vysokých budovách sa to premietne do cien. Riešime, ako by komplex mohol vyzerať. Veže budú zrejme o niečo menšie a projekt sa posunie cenovo viac do stredu. Nebude to taký luxus. Ten segment je na istý čas akoby vyčerpaný," povedal Sýkora. Byty by si tu teda podľa neho mohla dovoliť stredná alebo vyššia stredná trieda. Služby vraj majú zostať špičkové.
Veže mali byť unikátne aj v tom, že budú mať štyri podzemné podlažia. Bežne u nás mávajú mrakodrapy len tri. „Asi pôjdeme nakoniec do zeme len jedno podlažie, je tam aj veľký tlak Dunaja," vysvetlil Sýkora s tým, že to znamená vysoké náklady.
Zmien zrejme pribudne
Developeri zatiaľ priznávajú zmeny pre krízu len zriedka. Komplikácie vraj boli napríklad okolo financovania projektov Orca (obchodný dom Dunaj alebo City gate), Eurovey alebo Slovanov na Račianskej. Všetci hovorcovia to však popreli.
Problémy pre krízu odmietajú aj dve z troch najväčších spoločností - HB Reavis a Penta. HB Reavis zdôvodňuje zdržanie začiatku výstavby Twin City tým, že im ešte úrady nevydali potrebné stanoviská.
Zmeny pre krízu okrem J&T zatiaľ otvorene priznal iba stavebník Yosaria Plazy v Ružinove a Kopos-bv. Prvému banka pre krízu neodsúhlasila financovanie, druhý zatiaľ v Devínskej Novej Vsi nezačal stavať ďalší blok polyfunkčného objektu. V minulosti finančné ťažkosti priznal aj Istroreal. Nedostavanú budovu na Šancovej predal Finepu, straty mal vraj pre negatívnu medializáciu.
Ako sa v minulosti vyjadril hlavný architekt Štefan Šlachta, na meste už asi rok pociťujú menší záujem stavať. „Nie je to ani finančná kríza. My hovoríme o konci stavebného boomu." Signálom toho sú vraj už dlhšie nepredané byty a neobsadené kancelárie. Stav má podľa neho aj výhody, môže sa začať koncepčnejšia politika výstavby.
Autor: lut, dagu