BRATISLAVA. Na nákladnej železničnej stanici Východné (Rendez) v blízkosti bratislavskej mestskej časti Vajnory došlo k úniku syntetického riedidla z poškodenej odstavenej cisterny. O tejto mimoriadnej udalosti informovala mestská polícia starostu Vajnôr Jána Mrvu v noci zo soboty na nedeľu, keď Vajnory zápasili s podzemným výverom vôd, spôsobeným náhlym odmäkom a prívalom vody z roztopeného snehu.
Práve v tom čase sa s využitím techniky snažili pracovníci Bratislavskej vodárenskej spoločnosti, miestneho úradu, poľnohospodárskeho družstva a miestnych podnikateľov vyviesť prúdiacu vodu. Pomáhali aj príslušníci Hasičského a záchranného zboru. V priebehu 24 hodín odčerpali približne 800.000 m3 vody.
Dramatickú situáciu násobil ohlásený únik syntetického riedidla z poškodenej cisterny. Hoci blízky Rendez nepatrí do katastra Vajnôr, bolo potrebné situáciu riešiť. Obavy násobila situácia zo 6. novembra 2008, keď na neďalekej odstavnej koľaji v železničnej stanici vo Vajnoroch unikol z poškodenej cisterny do ovzdušia nebezpečný etylénoxid, čo viedlo až k evakuácii osôb, bývajúcich v blízkosti trate.
Obyvatelia Vajnôr na túto situáciu reagovali petíciou. Petičné hárky s viac ako sedemsto podpismi odovzdali zástupcovia petičného výboru spolu so starostom ešte 19. decembra minulého roka na Ministerstve dopravy, pôšt a telekomunikácií. To petíciu z dôvodu kompetentnosti postúpilo vedeniu ŽSR.
Podľa vedenia ŽSR najvhodnejším miestom na likvidáciu únikov nebezpečných látok zo železničných vozňov, ak sa tak nedá urobiť priamo na mieste, kde sa poškodený vozeň nachádza, zostáva koľaj číslo 16 na železničnej stanici vo Vajnoroch. "ŽSR nechcú v žiadnom prípade ohrozovať obyvateľov Mestskej časti Bratislava - Vajnory. Zrušenie tohto miesta však bude podmienené súhlasom štátnych orgánov na úseku civilnej ochrany a akceptovaním skutočností, ktoré nastanú pri riešení likvidácie únikov nebezpečných látok priamo na mieste vzniku udalosti," uviedol v reakcii na petíciu generálny riaditeľ ŽSR Štefan Hlinka.
V uplynulý štvrtok sa uskutočnilo spoločné stretnutie ŽSR, štátnej správy, HaZZ, civilnej ochrany a miestnej samosprávy priamo v lokalite Rendez. "Na stretnutí ŽSR už informovali, že majú pripravené aj alternatívne návrhy na odstavovanie poškodených cisterien s nebezpečnými látkami. Riešenie chcú pripraviť do dvoch mesiacov. Svoj názor tlmočili aj predstavitelia HaZZ, ktorí upozornili, že likvidácia nebezpečných látok počas mimoriadnych udalostí by sa v rámci možností mala zásadne riešiť na mieste havárie, aby pri prevoze nedošlo k ohrozeniu obyvateľov iných lokalít," uviedol starosta Mrva dnes pre TASR.