V areáli bývalého kultúrneho stánku sa pohybujú ťažké mechanizmy. Búracie povolenie ešte nie je právoplatné. Amfiteáter získala minulý rok súkromná spoločnosť. Staré Mesto chce tento týždeň overiť, čo sa búra, a teda či je to legálne.
STARÉ MESTO. V areáli amfiteátra sa búra. Na Drotárskej ceste sú stavebné mechanizmy, zničený kultúrny priestor už poznačil aj ich zásah. O tom, že amfiteáter končí, sa vie približne tri roky, keď sa menil územný plán zóny.
Spustnúť ho nechali správcovia, ktorí tvrdili, že o jeho využitie nie je záujem. V areáli vlani horelo. Polícia aj na základe výsledkov analýzy vzoriek z miesta požiaru potvrdila, že amfiteáter niekto podpálil. Zapálil horľavé predmety. Polícia zisťovala, či v tom bol úmysel.
Amfiteáter najprv mala v nájme spoločnosť Debut, potom Staré Mesto a neskôr samotné mesto, ktorému amfiteáter vždy patril. Teraz ho vlastní spoločnosť Apollo Arena.
Stavebný úrad Starého Mesta ale potvrdil, že právoplatné búracie povolenie firma nemá.
Povolenie sa rieši
„Vydali sme len povolenie zbúrať časti poškodené požiarom, to na búranie celého areálu ešte nie je právoplatné," povedala hovorkyňa Starého Mesta Alena Kopřivová. Toto povolenie sa rieši už rok. Úrad ho vydal, ale firma Debut sa odvolala.
O tom, čo sa teda teraz búra, Staré Mesto nevie, preto nie je jasné, či je búranie legálne. Pracovníci úradu sa na miesto chystajú tento týždeň.
Podľa majiteľa, spoločnosti Apollo Arena, sa búrajú len poškodené konštrukcie. „V tejto chvíli sprístupňujeme objekt tak, aby mohli byť technikou odstránené nebezpečné konštrukcie strešnej časti," povedal Karol Ruman, konateľ. Dodal, že požiarom zničené časti môžu ohrozovať ľudí a odstrániť ich nariadilo Staré Mesto. „Toto nie je možné spraviť bez prístupu ťažkej techniky. V súčasnosti tak na objekte amfiteátru neprebiehajú búracie práce."
Firma areál aj čistí, prebieha tu aj odstránenie rozmŕzajúcich nečistôt, ktoré sem nanosili bezdomovci a exkrementov. Ťažké mechanizmy podľa neho pomáhajú s vyvážaním nečistôt a odpadu z areálu amfiteátra, hromadil sa tu niekoľko posledných rokov.
Kedy sa tieto práce v areáli skončia, zatiaľ majiteľ amfiteátra nevie odhadnúť.
Výmena za štadión
Amfiteáter sa stal predmetom výmenného biznisu medzi mestom a firmou Apollo Aréna. Získala ho za pozemky v Petržalke, kde sa mal pôvodne stavať zimný štadión.
Dnes už je ale jasné, že mesto tam štadión stavať nebude. Za výmenu spoločnosť ešte mestu doplácala a sľúbila aj financovať zbúranie amfiteátra.
Na samotných pozemkoch pod amfiteátrom sa stavať domy či byty nemôžu. Územný plán zóny tu povoľuje len občiansku vybavenosť, čo potvrdila aj architektka Anita Mudrochová, ktorá plán zóny tvorila. Na parcelách v tesnom susedstve sa ale stavať obytné štvrte dajú.
Viacerí architekti sa pritom v minulosti vyjadrili, že mesto potrebuje veľký amfiteáter, hoci to nemusí byť len ten na Búdkovej.
Autor stavby, architekt Štefan Svetko povedal, že rozhodnutie amfiteáter zlikvidovať je predčasné.
Fakty o amfiteátri
- Budovu amfiteátra na Búdkovej projektoval architekt Štefan Svetko, ktorý sa v minulosti zasadzoval o to, aby sa amfiteáter zachoval, pretože patrí k vybaveniu mesta.
- Dokončený bol v roku 1984, kapacitu má 6550 miest na sedenie a 3000 na státie.
- Amfiteáter bol v minulosti miestom konania viacerých koncertov svetoznámych kapiel, v posledných rokoch však chátral a údajne sa v ňom zdržiavali bezdomovci.
Dorota Kráková