Napriek rozsiahlej stavebnej aktivite Bratislava ťažko nadobúda ucelený výzor. Projekt Mestské zásahy ateliéru Vallo Sadovsky Architects ponúka 50 alternatívnych riešení zákutí hlavného mesta od mladých architektov a dizajnérov.
Na SME.sk budeme postupne uverejňova všetky projekty po celý rok, vždy v nedeľu na obed. Autorom dnešného projektu je Juraj Výboh.
Fenomén schodov v urbanizme funguje možno už od dôb Visutých záhrad v Babylone. Dobre riešené schodisko s veľkorysou plochou isto využil nejeden Grék pri stúpaní na Akropolu, aby si oddýchol, pohovoril s priateľom a ocenil pekný výhľad.
Dnes tomu nie je inak. Parížska Sacre Coeur, či rímska Piazza di Spagna dlhé roky používajú svoje schodiská nielen ako architektonický doplnok, ktorý umožňuje nazerať na dominanty mesta z rôznych uhlov.
Všetko sú to miesta kde s obľubou posedávajú mladí, fungujú pouliční umelci a fotia (nielen) japonskí turisti... Jedným slovom, spoločenské centrá pod holým nebom, ktoré rešpektujú a obohacujú stavby naokolo.
V Bratislave sa zatiaľ s obľubou využívajú skôr schody univerzít či internátov. Samozrejme, stavať nové schodisko len kvôli schodisku by bola hlúposť, no použiť ho ako riešenie dlhodobého problému už stojí za uváženie. Najmä ak by pomohlo zakryť necitlivé zásahy komunistickej éry a pomohlo zatraktívniť historický Dóm sv. Martina.
Blikajúca žltá časť označuje rozšírené schody - kliknite.
Bratislavskému Novému mostu padla za obeť nielen historická synagóga, ale aj niekdajšie Dómske námestie (dnes Rudnayovo). Násilné vsadenie nájazdu mosta do pôvodnej zástavby tu zanechalo zdeformovaný priestor so slepými zákutiami bez využitia, a akékoľvek pokusy o jeho naprávanie musia byť viac či menej kompromisné.
Okyptené Rudnayovo námestie však stále zostáva jediným priestorom, ktorý umožňuje vnímať Dóm sv. Martina z bezprostrednej blízkosti a v celej jeho výške.
Nové, rozširujúce schody by mohli byť ideálnym a delikátnym riešením pre tento komplikovaný priestor. Nič megalomanské v štýle koloniálnych veľmocí, len niečo stredného formátu, našité na miery starého mesta. Prirodzeným spôsobom by sa tak prepojili dve problémové výškové úrovne v predpolí dómu.
Príjemným vedľajším efektom by bola potreba vizuálne upraviť okolité rušivé elementy, ako napríklad protihlukovú bariéru pri telese mosta. Tak čo, povedú raz schody katedrály k nebeským zážitkom?
Populárne schodiská existujú všade vo svete
Schody pred bazilikou Sacré Coeur sú neustále okupované davmi ľudí.
Rímska Piazza di Spagna zíva prázdnotou iba na pohľadniciach.
Slávne Potemkinove schody v Odesse sú dnes dominanta sama o sebe. Spopularizoval ich režisér Sergei Eisenstein.
Viac informácií nájdete na na www.baar.sk
Mestské zásahy je pravidelný seriál, ktorého novú časť si môžete pozrieť každú nedeľu od 12:00 na bratislava.sme.sk. Viac o projekte si môžete prečítať na stránke www.mestskezasahy.sk
Autor: mir