SME

Podnikom sa bez cigariet darí už teraz

Viaceré kaviarne a reštaurácie ešte nemajú jasno v tom, či sa od septembra vzdajú fajčiarov. Niekde si už nefajčiarsky režim vyskúšali, sú spokojní. Tvrdia, že o zákazníkov neprišli. Iní váhajú.

Hoci nový zákon o ochrane nefajčiarov ešte prezident nepodpísal, v Bratislave sa už niektoré podniky zmenili na nefajčiarske.Hoci nový zákon o ochrane nefajčiarov ešte prezident nepodpísal, v Bratislave sa už niektoré podniky zmenili na nefajčiarske. (Zdroj: SME - PAVOL FUNTÁL)

BRATISLAVA. Väčšina kaviarní, barov a reštaurácií v meste sa teraz prispôsobuje skôr fajčiarom. Nový zákon o ochrane nefajčiarov, ak ho podpíše prezident, by od septembra mohol rozdeliť podniky na výlučne fajčiarske a nefajčiarske.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Prevádzky, ktoré by nechceli prísť ani o jednu skupinu zákazníkov a zároveň ďalej ponúkať jedlo, by sa novým pravidlám často museli prispôsobiť stavebnými úpravami. Nefajčiarska časť má byť po novom pri vstupe a musí ju oddeľovať stena.

V bratislavských podnikoch to väčšinou vyzerá práve naopak. Portál obedovat.sk z vyše štyristo prevádzok eviduje ako nefajčiarske len 43. Stoly pre nefajčiarov sú väčšinou zastrčené v neatraktívnom priestore kdesi v úzadí. Niekde zase umiestnili nefajčiarov na poschodie, kde k nim stúpa dymový opar vyprodukovaný v spodnej časti miestnosti.

SkryťVypnúť reklamu

Jasné za alebo proti

V mnohých podnikoch si len ťažko predstaviť drastické stavebné úpravy ako oddeľujúcu stenu. Budú sa asi musieť rozhodnúť za fajčenie alebo proti.

Kaviarnik Peter Škoda z Milenium cafe hovorí, že to speje k tomu, že všetky podniky budú nefajčiarske. „Tí, ktorí nebudú môcť byť nefajčiarski, si budú myslieť, že prichádzajú o peniaze." V ich podniku sa len fajčiarska a nefajčiarska časť vymení.

Reštaurácia Prašná bašta na Zámočníckej v tom už má jasno. „Budeme nefajčiarski," hovorí čašníčka. „Zatiaľ z toho obavy nemáme."

Podvečer sa tu teraz pri jedle stretávajú nefajčiari aj ľudia, ktorí si zapália. Stoly sú v centre miestnosti a popri stenách. Po predelení by sa tam asi všetky ani nezmestili.

V podniku U Ježa na trhovisku Miletičova je od rána plno. Po otvorení vstupných dverí nie je úplne jasné, či hosť prišiel na pivo, obed alebo do parných kúpeľov. Z hostí vidno len nejasné kontúry zahalené oparom cigaretového dymu. Väčšinou sú to mladší muži v robotníckych montérkach a zababušení dôchodcovia. V druhej časti, kde sa podáva jedlo, to vyzerá podobne. „Budeme nefajčiarski," hovorí čašníčka. „Nebojíme sa, že by sme prišli o zákazníkov. Chodia sem väčšinou starší páni, ktorí veľmi nefajčia."

SkryťVypnúť reklamu

Fajčiť sa pravdepodobne aj po prvom septembri bude v malej kaviarni Exit na Laurinskej. Zatiaľ to nevedeli potvrdiť presne. Hostia tam však chodia aj preto, aby si zafajčili z vodných fajok, ktoré kaviareň ponúka. Väčšina ľudí, ktorí sem chodia, fajčí.

U nás sa už nefajčí

Niektoré podniky sa ešte pred vznikom nového zákona rozhodli stať nefajčiarskymi.
Pizzeria Pizza Mizza na Tobruckej mala až donedávna hlavný priestor vyhradený pre fajčiarov, po schodoch sa schádzalo k toaletám a do nefajčiarskej časti. Počas rekonštrukcie vlani v lete sa tam nefajčilo a tak to už ostalo.

„Cez dva mesiace v lete sme to vyskúšali," povedal čašník. „Nestala sa žiadna významná zmena. Rozhodlo sa teda, že ostaneme nefajčiarski."

Od Nového roka sa nefajčí ani v Cocktail cafe na Hurbanovom námestí. „Šéf je nefajčiar a ani ja nefajčím," hovorí čašník. „Je to tu malé a predpokladalo sa, že príde nejaký protifajčiarsky zákon," vysvetľuje príčiny zmeny. „Tí, ktorým sa u nás páči, ostali a chodia fajčiť von. Niektorí odišli a iní zase prišli."

SkryťVypnúť reklamu

Zatiaľ nevedia, ako to bude

Vo viacerých podnikoch sa o fungovaní od platnosti nového zákona zatiaľ veľmi nehovorí. Čašníci nevedia povedať, či a ako sa zmenia.

Zatiaľ si novú podobu neujasnili viaceré prevádzky na trhovisku Miletičova. „Fajčí sa u nás," hovorí žena, ktorá pred jedným z podnikov vypisuje na tabuľu denné menu. „Neviem, ako to bude, nič sa nerozhodlo."

Jedna z možností pre Savana pub je ponechať si prevádzku rýchleho občerstvenia. „Výhodou je, že ľudia si jedlo zoberú so sebou," povedal šéf podniku. Napevno rozhodnutý však ešte nie je.

Bar a reštaurácia Verdict na Panskej má na dverách upozornenie, že sa vnútri nesmú fajčiť cigary a fajka. „Príliš to smrdí," povedala prevádzkarka. To, či zakážu aj cigarety, však nevie povedať. Skôr je možné, že nebudú chcieť prísť o fajčiacich hostí.

Nie je isté, či to vyriešia oddelením nefajčiarov, ktorí sú na poschodí. Na dym zdola sa vraj hostia nesťažujú, odsáva ho vetranie.

O svojej budúcej podobe zatiaľ nevedeli povedať ani v reštaurácii Tirolská izba na Záhradníckej. Do nefajčiarskej časti sa tam vchádza cez fajčiarsku. Možno ich len vymenia.

Tí, ktorí nebudú môcť byť nefajčiarski, si budú myslieť, že prichádzajú o peniaze.
Peter Škoda, Milenium cafe

Fajčiarom svetových veľkomiest stačí ulica

RÍM, PARÍŽ, LONDÝN. Pred niekoľkými rokmi, keď zakázali fajčiť v newyorských baroch a reštauráciách, vynaliezaví kuchári prišli s novými receptmi. Tabakom v jedle chceli potešiť zákazníkov, ktorí bez cigarety nedokázali obsedieť ani päť minút. Postupne si vraj fajčiari na nové pravidlá zvykli.

Pre nefajčiarsku politiku sa rozhodli aj viaceré európske krajiny. Malá kaviarnička na ulici, z ktorej je výhľad na Baziliku sv. Petra, je každé ráno plná dôchodcov. Veselo sa prekrikujú a pritom do seba nalievajú miniatúrne porcie kávy, ktoré zajedajú sladkými koláčmi. Každú chvíľu vybiehajú na ulicu, aby si zapálili. O dobrú náladu ich neoberie ani dážď, schovajú sa pod príhodne nastavenou markízou.

V Ríme, tak ako v celom Taliansku, sú všetky podniky nefajčiarske. O to viac sa fajčí na uliciach. Turisti sa musia pripraviť na časté uskakovanie pred domácimi, ktorí vášnivo šermujú rukami a hrozí, že zapálenou cigaretou zasiahnu okoloidúcich.

V Paríži sa ten, kto si chce posedieť pri káve a cigarete, musí utiahnuť na vonkajšiu terasu. V zime vidno neústupčivých fajčiarov, ako skrehnutými rukami objímajú šálky s horúcimi nápojmi. Stali sa otužilcami. Niekde ich pred chladným počasím chránia plynové ohrievače a priehľadné fólie. Po obede v preplnenej reštaurácii je výhodou, že hostia nesmrdia, akoby vyšli z udiarne.

Podobné je to v Londýne, fajčiari sa krčia s plnými krígľami piva pred vchodom do pubov a reštaurácií. Niekedy sa medzi nich zamiešajú aj tí, ktorí nefajčia. Obľúbené podniky totiž bývajú preplnené a hostia sa preto musia uspokojiť aj s postávaním predo dvermi. Väčšine to v zábave, prípadne v malej šarvátke zjavne neprekáža. Neďaleko padingtonskej stanice sa pred jeden podnik chodia fajčiť aj vodné fajky.

Dagmar Gurová

Kde platí zákaz

  • Fajčenie na verejných priestranstvách zakázali na Floride už v roku 1973, k celkovému zákazu sa v roku 1998 pridala aj Kalifornia.
  • V roku 2004 sa proti fajčeniu postavilo Írsko, Nórsko a Nový Zéland.
  • Taliansko je nefajčiarske od roku 2005, Francúzsko v roku 2008 rozšírilo zákaz aj na bary a kaviarne.
  • Veľká Británia sa stala nefajčiarskou v priebehu rokov 2006 až 2007.
  • Estónsko je od roku 2007 nefajčiarske v podnikoch s jedlom.

Wikipédia

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Bratislava

Komerčné články

  1. Vírus HPV môže mať až 80% sexuálne aktívnych ľudí
  2. Plaťte, šetrite, investujte moderne – prehľadne a na pár ťuknutí
  3. Bezlepkové delikatesy od šéfkuchára svetových hviezd
  4. Kozmetika ju najprv zachránila, dnes ňou pomáha iným
  5. IAD Investičný Realitný Fond: Kooperativa mieri do Twin City C
  6. V predaji 3-izbových bytov vedie projekt v Dúbravke
  7. Hyundai má neodolateľné zľavy. Ušetríte tisícky eur
  8. Čo bude toto leto in?
  1. Vírus HPV môže mať až 80% sexuálne aktívnych ľudí
  2. Plaťte, šetrite, investujte moderne – prehľadne a na pár ťuknutí
  3. Kozmetika ju najprv zachránila, dnes ňou pomáha iným
  4. Bezlepkové delikatesy od šéfkuchára svetových hviezd
  5. LESY SR hostili prestížne udeľovanie cien CIC
  6. IAD Investičný Realitný Fond: Kooperativa mieri do Twin City C
  7. Dá sa na Slovensku zbohatnúť poctivo?
  8. V predaji 3-izbových bytov vedie projekt v Dúbravke
  1. Hyundai má neodolateľné zľavy. Ušetríte tisícky eur 8 540
  2. Kozmetika ju najprv zachránila, dnes ňou pomáha iným 8 163
  3. Kam smerujú peniaze bohatých? 3 958
  4. Dá sa na Slovensku zbohatnúť poctivo? 3 527
  5. Dovolenka v Egypte: Kde sú pláže pre deti a kde podmorský život? 3 036
  6. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú 2 952
  7. Čo bude toto leto in? 2 779
  8. V predaji 3-izbových bytov vedie projekt v Dúbravke 2 665
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
  1. Post Bellum SK: Oslobodenie Bratislavy – boj za cenu stoviek životov
  2. Ľuboš Vodička: Bratislavský Robinson Karl Jetting
  3. Juraj Mravec: Projekt Nového Lida nereflektuje záujmy Petržalky
  4. Pavol Pálfy: Úradná tabuľa - zákonná povinnosť alebo služba pre občana?
  5. Danica Chames: Zbláznili sa, šli na dovolenku do Bratislavy
  6. Radko Mačuha: Sídlisko, kvôli ktorému bolo zbúrané podhradie. ( cyklus bratislavská krutosť)
  7. Ján Roháč: Čo nám ukázali cyklopruhy na Vajanského?
  8. Michal Drotován: Môže byť Bratislava 15-minútové mesto?
  1. Natália Milanová: Nové záchody na ministerstve kultúry smrdia. Poriadne smrdia. 7 771
  2. Otilia Horrocks: Keď sa p. redaktorka Benedikovičová opýtala premiéra Roberta Fica na PPA haciendy... /plus video/ 6 931
  3. Vladimír Čuchran: Správanie sa pri nákupoch. Až sa nabudúce v obchode zahľadíte na "krtkovanie" v potravinách. Možno návod, chvíľa na zamyslenie. Dôchodca v obchode. 6 843
  4. Branko Štefanatný: Hráči z KHL nie, Šatan nie! 6 229
  5. Martin Ondráš: Podivné penzióny vs rozkrádanie eurofondov - skutočná pravda 5 083
  6. Viktor Pamula: Odkaz premiera jeho voličom i nám všetkým. 4 862
  7. Tomáš Mikloško: Toxické peklo: Ako rozpoznať narcistu a jeho obeť 4 626
  8. Soňa Kallová: Národný dopravca zvýšil cestovné v Tatrách o 400%. Pri kúpe v pokladni o 500%. 4 612
  1. Věra Tepličková: Bujak Marián alebo Odkaz ženám, čo obľubujú bitkárov
  2. Věra Tepličková: Temné progresívne sily ovládli Brusel
  3. Marcel Rebro: Bude na ochranu premiéra Fica prijatý "LEX ALKOHOL"?
  4. INESS: Cena zamestnanca verzus OECD: ktoré je správne?
  5. Radko Mačuha: Teleráno na ministerstve kultúry?
  6. Roman Kebísek: Pilárik: Harpha Davidica, 1651, slovenský literárny barok
  7. Marcel Rebro: Na Slovensku s jeho pomocou lovia medvede, v Ukrajine Rusov
  8. Marian Nanias: Jadrové zbrane – versus - Umelá Inteligencia.
SkryťZatvoriť reklamu