BRATISLAVA. Silné sneženie, ktoré za posledné týždne odrezalo od sveta niekoľko obcí na Slovensku, včera ráno dorazilo aj do Bratislavy. Počas noci na pondelok napadla v hlavnom meste silná pokrývka snehu.
Doprava ráno kolabovala, na spoje sa čakalo aj vyše hodiny. Mesto oznámilo, že ulíc vyslalo všetky svoje pluhy a pracovalo sa celú noc. Staré Mesto vyhlásilo stav ohrozenia, haldy snehu z historickeho jadra museli odvážať. Počas dňa sa situácia zmiernila, sneh sa topil.
Ľudia si volali taxíky
Dostať sa včera ráno z Dúbravky nebolo vôbec ľahké. Na Borskej ulici zablokoval električkovú trať školský spoj.
„Do práce som cestovala o hodinu dlhšie ako zvyčajne. Električky stáli až po zástavku Dolné Krčace. Z odstavených vozidiel sme vyskakovali priamo do hlbokých závejov, potom sme prebiehali cez cestu, vyhýbajúc sa premávke," povedala Dúbravčanka Katarína. Popri krajnici sa ľudia snažili dostať až na Borskú, kde ich mali do centra dopraviť náhradné autobusy. Tie však chodili riedko a najmä pomaly. Zdržovala ich rozsiahla zápcha. Ľudia meškali do práce či školy, mobilmi si volali taxíky. Tie, ak vôbec prišli, ich však ďaleko nedostali.
Šoféri ľudí o ničom neinformovali. Niektorí cestujúci chaoticky prebiehali z jednej zástavky na druhú. Asi po päťdesiatich minútach sa električky opäť pohli. Ale len na chvíľu. Pri Machnáči zablokovala koľaje sanitka a cestujúci museli opäť vystúpiť.
Kým obídu mesto
Ešte na obed spoje meškali približne pol hodiny, problémy boli hlavne v kopcovitých terénoch, kde napadlo najviac snehu.
„Prvý zásah bol v nedeľu o 17.00, vrátili sme sa o 24.00. Potom sa pokračovalo celú noc, autá sa točili nepretržite až do poludnia," povedal včera popoludní Vlastislav Gúth, konateľ firmy A.S.A., ktorá pre mesto cesty odhŕňa.
Podľa neho napadlo 22 centimetrov snehu, čo je priveľa na počet mechanizmov, ktoré mesto má. „V minulosti sa robilo aj tandemové odhŕňanie, ale mesto nám krátilo rozpočet, takže tento rok bolo v uliciach menej pluhov a traktorov ako minulý rok," povedal Gúth. „Bežne to v roku nie je cítiť, ale pri takýchto situáciách áno." Navyše, viaceré pluhy uviazli, situáciu komplikovalo husté sneženie. „Snažili sme sa odhrnúť aspoň jeden pruh pre MHD, ale aj ten sa hneď zaniesol snehom," vysvetlil Gúth.
Magistrát vysvetľuje zasnežené cesty aj tým, že kým mechanizmy obídu celé mesto, trvá to päť hodín. „Komplikáciou boli aj zaparkované autá popri chodníkoch," povedala hovorkyňa mesta Eva Chudinová.
Pre kolóny, ktoré sa ráno tvorili pri vstupe do mesta, museli uzavrieť tunel Sitina v smere od Lamača. „Boli to krátkodobé odstávky, doprava tu bola nahustená. Vozidlá zostali stáť v rúre, čo predstavuje pre nás riziko. Kým sa kolóna nepohla, tunel sme uzavreli," povedal Marcel Jánošík z Národnej diaľničnej spoločnosti.
Letisko oznámilo, že niektoré lety mali meškanie do hodiny.
Toto nie je kalamita
Slovenský hydrometeorologický ústav potvrdil, že nešlo o kalamitu. „Tá je, až keď napadne od 20 centimetrov snehu. A v Bratislave napadlo len 15," povedala Dagmar Krišková z SHMÚ.
Podľa nej navyše na kalamitu treba aj silný vietor, ktorý sa v tomto prípade v meste nevyskytoval. „To, že ráno bolo toľko snehu, je zlyhanie ľudského faktora," povedala.
Kalamita v roku 1987
Posledná veľká snehová kalamita bola v meste v roku 1987, okolo 10. januára. Podľa spomienok Romana Delikáta, ktorý publikuje na stránke www.ron-del.net historické a archívne fotografie, snežilo nepretržite tri dni. Školáci mali týždňové prázdniny.
Nepremávali električky, lebo vozidlá aj koľaje boli zaviate. Ľudí vozili autobusy, svoje zájazdové alebo záložné vozidlá požičali rôzne podniky, napríklad aj Lúčnica a SĽUK, pomáhalo vojsko.
Náročné bolo zásobovanie potravinami, už aj tak problematické v časoch socializmu - chlieb doviezli do obchodu len občas.
Odhŕňače nepracovali, pretože okrem silného sneženia situáciu komplikoval aj nárazový vietor. Bol aj silný mráz, okolo mínus 15 stupňov Celzia.