Policajti tvrdia, že nesprávne parkovanie na ulici nepostihujú tak prísne, ako by mohli.
BRATISLAVA. Mestskí policajti už môžu dôslednejšie zakročiť proti nesprávnemu parkovaniu, umožnil im to nový zákon o cestnej premávke. Vodiči sa však sťažujú, že parkovacích miest na ulici je málo. Policajti by vraj preto mali byť zhovievavejší.
Tí nesúhlasia. Hovorca mestskej polície Peter Pleva povedal, že zákon platí pre všetkých rovnako. „V prvom rade sa riešia dopravné megapriestupky," hovorí. „Vieme, že parkovacích plôch je málo, ale to je problém mestských častí." Dodal, že nové miesta môžu vytvoriť zjednosmernením ulíc alebo značkou umožniť parkovanie na chodníku.
Okolo Palisád je lepšie
Najhoršie je situácia v Starom Meste. Veliteľ staromestskej polície Jozef Hitka hovorí, že niektoré lokality sa „umravnili". Odťahovka však nestačí. „Niekedy ani nestíhame reagovať na podnety, odťahovka má problém auto odviezť a rýchlo sa vrátiť po ďalšie," hovorí.
Nepoučiteľní podľa neho zostávajú tí, čo chodia parkovať na Mýtnu a Námestie slobody. Odtiaľ približne za posledný mesiac odtiahli 86 áut.
V okolí Palisád je to už podľa neho lepšie. „Chodia s metrom, alebo parkujú inde." Polícia si tiež nosí meter. „Nehráme sa na centimetre, ale keď auto evidentne bráni chodcom, nariaďuje sa odťah."
Najskôr vodičov upozornia
Niektorí poslanci na ružinovskom zastupiteľstve poukazovali na prílišnú horlivosť policajtov v nasadzovaní papúč. Veliteľ mestskej polície v ružinovskom okrsku Ivan Lahučký povedal, že papuču dávajú, ak je chodník nepriechodný. Vodičov upozornia aj lístkom za stieračom. „Keby sme na uliciach mali postupovať striktne, museli by sme dať papuče v celom Prievoze," povedal Lahučký.
Za opakovaný priestupok je papuča alebo pokuta. Papuče sa v priebehu dňa môžu v mestskej časti viackrát otočiť. Majú ich však len 20. Zďaleka nestačia na všetky priestupky. Stáva sa, že spomedzi zle odstavených áut policajti vyberú len pár, ktoré zablokujú. Má to byť výstraha aj pre ostatných.
V prvom rade sa riešia dopravné megapriestupky. Parkovacích plôch je málo, ale to je problém mestských častí.
Peter Pleva, hovorca mestskej polície
Petržalka chystá verejnú diskusiu
Z návrhov na zlepšenie parkovania sa urobia tie, na ktorých sa obyvatelia a samospráva dohodnú.
PETRŽALKA. Mestská časť s najväčším sídliskom Petržalka má výrazný nedostatok parkovacích miest. Je ich tu len okolo 19-tisíc. Chýba 40tisíc.
Na marec Petržalka pripravuje verejnú diskusiu. Obyvatelia sa v nej majú vyjadrovať ku konkrétnym návrhom na lepšie parkovanie.
Petržalský hovorca Ľubomír Andrassy povedal, že samospráva navrhne zjednosmerňovanie ciest, rozširovanie parkovísk a lokality pre parkovacie domy. „Po sumarizácii diskusie bude zhromaždenie občanov s vedením samosprávy. Projekty, pri ktorých dôjde k zhode, sa začnú robiť v tomto roku."
Vybudovaním podzemných garáží v deviatich vytypovaných lokalitách by získali tritisíc miest. Rokujú s mestom o zverení plôch do správy. Ďalších šesťtisíc miest by mohli vytvoriť zjednosmernením. Majú štyri projektové dokumentácie k výstavbe nových parkovísk a pripravujú podklady pre štyri zámery parkovísk na zrušených oddychových plochách.
V zákone je chyba, poslanci ju už opravili
Parlament prijal minulý týždeň pozmeňujúci návrh, ktorý opravuje chybu v cestnom zákone.
BRATISLAVA. Do prvého apríla by ešte mal byť výklad nového zákona sporný. Potom by mal začať platiť pozmeňujúci návrh, ktorý v stredu prijal parlament. Podpísať ho musí prezident.
V novom zákone totiž bola omylom logická chyba. Gramatický výklad týkajúci sa parkovania bol presne opačný ako zámer poslancov. Podľa gramatického výkladu zákaz používať chodník pre iných účastníkov premávky ako chodcov neplatí, keď naň neupozorňuje značka.
Podľa štátnej polície je logický výklad zákona nad gramatickým. Právnik Jaroslav Pilát z organizácie M.E.S.A.10 však tvrdí, že text zákona je jasný a na tom, čo parlament chcel, nezáleží. Ešte pred prijatím pozmeňujúceho návrhu bol za urýchlenú opravu.
Mestská polícia sa spolieha na to, že za sporným znením je dôvetok. Hovorí, že zákaz pre autá neplatí, ak nechajú chodcom aspoň 1,5 metra.
Po Zochovej sa behá s metrom
STARÉ MESTO. Nenechať predpísaný odstup a riskovať odťah alebo parkovať tak, ako sa má a prísť o zrkadielka. Dilemu, ako parkovať na jednosmernej Zochovej, riešia obyvatelia už od začiatku mesiaca. Podľa mestskej polície patrí ulica pri Palisádach medzi najproblémovejšie a odťahuje sa tu vo veľkom.
Jedna z obyvateliek pri parkovaní používa meter. „Koľko mi to dalo práce, aby som stála na obrubníku len dvoma kolesami!" rozčuľuje sa a meria odstup od múru domu. „Keď nestojím na chodníku vôbec, v noci mi smetiari odtrhnú zrkadielko!" sťažuje sa.
Na ulici je jedna strana chodníka vyhradená na parkovanie, upravuje to značka na hornom aj dolnom konci chodníka. Tento chodník môžu motoristi celý zabrať. Druhý, na opačnej strane ulice, by mal naopak ostať úplne voľný.
Obyvatelia - motoristi aj chodci, to však nevedia. A tak sa parkuje kolesami na oboch chodníkoch, ale s 1,5metrovým odstupom. Autá trčia do cesty.
„Keď zastanem úplne pri múre tam, kde mi to povoľuje značka, chodci na mňa zazerajú, nadávajú mi. Myslia si, že porušujem zákon, pritom sa značením neriadia oni. Značka im hovorí, aby prešli na druhú stranu, ale oni chodia tadiaľto. Bojím sa, že mi poškriabu kľúčmi lak," povedal jeden z obyvateľov, ktorý nechcel byť menovaný.
Na ulici, ktorá je v tesnej blízkosti historického centra, je veľký nápor. Nachádza sa za hranicami parkovacej zóny, za parkovanie sa tu teda neplatí. Preto tu zvyknú parkovať aj zamestnanci firiem z centra.
O probléme Zochovej hovorili tento mesiac aj staromestskí poslanci, zatiaľ jediným riešením tu je odťahovanie tých, čo nedodržiavajú značenie, alebo ak tam, kde nie je, nestoja podľa odstupu zo zákona. Polícia je tu s odťahovou službou denne.