BRATISLAVA. Mesto Bratislava urobilo za danej faktickej a právnej situácie všetko preto, aby čo najväčšiu časť parčíka na Belopotockého ulici zachránilo ako verejne prístupnú zeleň.
Pre TASR to dnes uviedol námestník bratislavského primátora Tomáš Korček ako reakciu na tlačovú správu Občianskeho združenia - Občianska iniciatíva (OI) za zachovanie zelene v Starom Meste, ktorú médiám tento týždeň poskytla jeho tajomníčka Soňa Parnická.
Mesto sa vo februári dohodlo s investorom Strabag Zipp Development, že približne na polovici pozemku vybuduje firma verejný park na vlastné náklady, ktorý s pozemkom bezodplatne prevedie na mesto.
OI má výhrady k celkovému postupu mesta Bratislava v prípade zelene, ktorú sa snaží zachrániť 14 rokov. V rozsiahlom texte iniciatíva okrem iného tvrdí, že pozemok bol mestským majetkom. Podľa nej magistrát zavádza, ak tvrdí, že zeleň, ktorú získa od investora, adekvátne nahradí zlikvidovaný parčík.
"Bratislavský magistrát nemal dať záväzné stanovisko (v uplynulom volebnom období samosprávy v roku 2004, poznámka TASR) k výstavbe na základe zvláštneho výkladu územného plánu, aktualizácia z roku 1993," dôvodí Párnická. V novom územnom pláne bol park definitívne navrhnutý ako zeleň a mesto mohlo súhlasiť so stavebnou uzáverou, ktorú žiadala OI. Magistrát a mestská časť Staré Mesto nerešpektovali protest prokurátora, ktorý tam prikázal vyhlásiť stavebnú uzáveru do prijatia nového územného plánu, ozrejmila Párnická.
"Nikdy sme netvrdili, že zeleň, ktorú bezodplatne získa mesto, bude adekvátnou náhradou za parčík. Pre nás by bolo najlepšie, keby celý pozemok ostal verejnou zeleňou," uviedol Korček. Z tohto dôvodu mesto iniciovalo zámenu pozemku s investorom, ten však tri ponúkané možnosti odmietol.
Mesto nikdy nevlastnilo parčík. Ten bol majetkom štátnej organizácie, ktorá ho predala za asi 10.000 československých korún v roku 1991. Prevod jeho správy, nie vlastníctva, na spoločnosť ZARES bol v roku 1991 spochybnený a bola konštatovaná jeho neplatnosť. Pozemok sa dostal do vlastníctva Krajskej vojenskej ubytovacej správy, uviedol ďalej Korček.
Bratislavskí mestskí poslanci nesúhlasili 20. novembra 2008 ani s jednou zo štyroch alternatív kúpy parku, jedna z nich predstavovala 160 miliónov Sk (5,3 milióna eur).