LAMAČ. Iné prerozdelenie peňazí v meste, na ktoré doplatili najmenšie mestské časti, vyprovokovali radikálny postoj. Lamač, ktorý dostal asi o stotisíc eur menej (tri milióny korún), ohlásil, že opäť uvažuje odtrhnutie od Bratislavy. Mesto by tak po takmer štyroch desaťročiach nemalo 17 mestských častí, ale 16.
Podobná situácia nastala pred štyrmi rokmi. Vtedy sa tiež riešilo iné prerozdelenie daní v meste.
Samostatnosť pre bohatých
Lamač je súčasťou mesta od apríla roku 1946, dovtedy bol malou vinohradníckou obcou. Dnes má približne 6,5 tisíca obyvateľov, starostka Oľga Keltošová pre agentúru SITA povedala, že tu žije stredná a vyššia trieda zarábajúcich, dlhodobo nezamestnaných je tu asi desať obyvateľov.
„Vďaka plánovanej výstavbe najväčšieho komplexu svojho druhu v strednej Európe, Lamačskej bráne, budú veľké príjmy z dane z nehnuteľností," hovorí Keltošová. Tie by v prípade samostatnosti šli celé Lamaču a nie mestu, ktoré ich ďalej delí mestským častiam.
Starostka upozorňuje, že zatiaľ žiadne rozhodnutie nepadlo. „Som za slobodu voľby, aj za diskusiu o osamostatnení. Treba si však vypočuť všetky argumenty," povedala včera.
Jedno či dve referendá?
Lamač už má právnu analýzu, čo treba na osamostatnenie. Rozhodnutiu musí podľa Keltošovej predchádzať miestne referendum. Podľa Petržalky sa však jednostranne odstúpiť nedá, keďže Bratislava má dvojstupňovú samosprávu, bude potrebné aj celomestské referendum.
Keltošová hovorí, že podľa analýzy, ktorú má, ho netreba. Úrad má ešte zabezpečiť ekonomickú analýzu, či sa Lamaču oplatí oddeliť sa. „Musíme vedieť, aké príjmy by sme mali a čo by to znamenalo platiť sami za hromadnú dopravu, osvetlenie a správu ciest." Po osamostatnení by totiž všetko to, čo teraz mesto platí za mestskú časť, Lamač musel platiť sám.
Poslanec Lamača Radoslav Olekšák hovorí, že ide vlastne o stabilitu príjmov. „Aby sme vedeli plánovať dopredu, respektíve, aby sme neboli ukracovaní pravidelne. Či už na úkor mesta, alebo iných veľkých mestských častí," myslí si.
Výhody a nevýhody
Mesto za názorom osamostatniť sa vidí politiku. „Ťažko sa dá veriť tomu, že by obyvatelia boli schopní podporiť iniciatívu za odtrhnutie sa Lamača," povedala hovorkyňa magistrátu Eva Chudinová. „Lamač by tak prišiel o viaceré výhody."
Navyše, je možné, že výnosy z daní, s ktorými Lamač ráta, budú oveľa nižšie. Na to upozornil v decembri aj starosta Petržalky Milan Ftáčnik. „Pevne stanovená suma môže byť výhodou, v čase krízy je to istota."
Lamač by sa mohol najskôr osamostatniť až počas komunálnych volieb o rok v zime.
Dane a delenie
Mesto delí medzi mestské časti podiely z daní. Koľko kto dostane, určia koeficienty. Tie sa vypočítavajú podľa viacerých parametrov, napríklad aj podľa počtu obyvateľov.
Mestskí poslanci v decembri rozhodli o zmenách v koeficientoch na tento rok. Najmenšie časti - Lamač, Vajnory, Devín, Záhorská Bystrica, Čunovo, Jarovce a Rusovce, dostali menej.
Lamaču menili koeficient z 1,89 na 1,43, rozdiel je stotisíc eur.