Osuský: doživotie
Vo štvrtok 20. februára 1941 „Štátne zastupiteľstvo v Bratislave podalo obžalobu na Dr. Štefana Osuského, bývalého vyslanca Československej republiky, Dr. Milana Hodžu, bývalého ministerského predsedu, Dr. Jána Paulíny-Tótha, advokáta a na Petra Prídavka, redaktora, a to preto, lebo po 14. marci 1939 a najmä po vypuknutí vojny v septembri roku 1939 vo Francúzsku organizovali zahraničný odboj, ktorého cieľom bolo znovu utvoriť Československú republiku ozbrojenou mocou.
Preto stali sa členmi a funkcionármi Národnej rady a Národného výboru, napokon pretvorených v Národnú radu československú, ktoré osobovali si vládu a výkonnú moc nad bývalými príslušníkmi Československej republiky, vydávajúc nariadenia a vyhlášky, ktorými pod trestnými sankciami nútily aj slovenských štátnych príslušníkov vstupovať do tzv. československej armády.
Takýmto spôsobom zorganizovaná armáda niekoľko dní pred pádom Francúzska zasiahla do bojov proti armáde nemeckej. Po obsadení Francúzska spomenutí ušli do Anglicka a iných nepriateľských štátov, kde pokračujú vo svojej činnosti proti Slovenskej republike.
Podľa rozhodnutia senátu Dr. Štefan Osuský bol odsúdený na doživotnú trestnicu, Dr. Milan Hodža na 18 rokov trestnice, Dr. Ján Paulíny-Tóth na 13 rokov trestnice a Peter Prídavok na 11 rokov trestnice“.