BRATISLAVA. Rozostavané cyklotrónové centrum v Bratislave je podľa Úradu pre normalizáciu, metrológiu a skúšobníctvo (ÚNMS) výhodnejšie dokončiť. Vyplýva to z auditu, ktorý mal posúdiť stav niekoľkomiliónovej nedokončenej stavby. ČTK o tom dnes informoval úrad.
Centrum sa začalo projektovať v polovici 90. rokov a okrem vedeckých účelov by mohlo slúžiť aj na odhaľovanie nádorových ochorení. Odborníci mali v minulosti na dokončenie stavby rôzne názory.
"V projekte zostáva naďalej veľa problémových otázok, ale výsledky auditu potvrdili, že vzhľadom na jeho rozostavanosť sa v súčasnosti javí najefektívnejším riešením jeho dostavba," uviedol šéf ÚNMS Peter Lukáč.
Z výsledkov analýzy podľa úradu vyplynulo, že by bolo najvhodnejšie dokončiť projekt, ktorý sa zaoberá výrobou farmaceutického prípravku rádiofarmaka a neskôr dostavať ďalšie časti centra. Bližšie podrobnosti však Lukáčov úrad neuviedol.
Výstavba zariadenia v mestskej časti Karlova Ves, ktoré dokáže v ľudskom tele objaviť rakovinové bunky, sa financovala aj z deblokácií ruského dlhu.
Podľa Hospodárskych novín sa od roku 1996 na zdravotnícko-technologickom objekte preinvestovalo päť miliárd korún (166 miliónov eur) a na jeho dokončenie a desaťročnú prevádzku je potrebných ďalších 3,3 miliardy (109,5 milióna eur). Približne rovnakú sumu by však štát zaplatil na pokutách za nedodržanie zmlúv či skladovanie cyklotrónu, ak by sa rozhodol výstavbu zastaviť, poznamenal denník.
Časť cyklotrónu, teda urýchľovača častíc, stále čaká v Moskve. Podľa skorších vyjadrení politikov mala byť dodaná na Slovensko do konca minulého roka.
Lukáč už skôr naznačil pochybnosti niektorých špecialistov, ktorí argumentovali zastaralosťou projektu a jeho neschopnosťou konkurovať novému podobnému centru v Brne.
Úrad pripravil materiál o cyklotrónovom centre na rokovanie vlády. Podmienkou dostavby by malo byť aj určenie užívateľa diela, uzavrel Lukáč, ktorý dávnejšie naznačil snahy úradu presunúť centrum do správy iného úradu alebo ministerstva.