Smetisko pri železnici je nelegálne, no mesto ho nevie odstrániť. Odpad vyvezú, ľudia prinesú ďalší. Za posledné tri roky vyviezlo Nové Mesto na vlastné náklady zo skládok vyše 500 ton odpadu. Nájsť jeho pôvodcov je ťažké.
NOVÉ MESTO. Mestskú časť Nové Mesto už roky trápia čierne skládky. Z okolia ulíc Zátišie a Pluhová dáva obec stále vyvážať tony odpadkov. Ľudia tam zakaždým nanosia nové.
Hovorkyňa Nového Mesta Alžbeta Klesnilová hovorí o neriadených skládkach ako o chronickom probléme tejto mestskej časti. Aj obvodný úrad životného prostredia v Bratislave uvádza, že v tejto lokalite pravidelne dochádza k porušovaniu zákona o odpadoch.
Pozemky, ktorých sa to najviac týka, väčšinou vlastní mesto. V roku 2006 dala mestská časť na vlastné náklady zlikvidovať 119,7 tony odpadu, v roku 2007 183,2 tony a vlani 204,2 tony. Stálo to približne 31 700 eur (956 000 korún).
Prednosta obvodného úradu životného prostredia Patrick Lutter hovorí, že nie v každom prípade ide o skládku, často ide o odpad uložený v rozpore so zákonom, teda menšie množstvo „smetí".
„Pracovníci referátu životného prostredia miestneho úradu, inšpektori verejného poriadku aj mestskí policajti sledujú územie a aktualizujú evidenciu neriadených skládok na území mestskej časti," opísala Klesnilová aktivity mesta súvisiace so skládkami. Keď objavia skládku, treba nájsť vlastníka pozemku, ktorého vyzvú, aby odpad odstránil. Zistiť pôvodcu odpadu je ale ťažké. Ďalej koná obvodný úrad životného prostredia.
V tomto roku už dostal jeden podnet z lokality Zátišie. „Doteraz sme na neriadených skládkach nezistili odloženie nebezpečného odpadu," informoval prednosta Lutter.
Smetisko
Stačí zísť kúsok z hlavnej cesty a návštevník sa ocitne na smetisku. Starý koberec, kreslo, plechovky od piva, vaňa, pneumatiky. Osadu tvoria garáže, ktoré vyzerajú, že sa už nevyužívajú. Obklopujú ich hromady odpadu. Z niektorých si bezdomovci vyrobili príbytky. Dvere odstránili, namiesto nich vo vchode visia handry. Pred jednou z nich je romantické zátišie - stolík s kreslom priamo na ulici.
V susedstve garáží je železničná trať lemovaná menšími skládkami. Z vlaku vidno ľudí s naloženými kárami, ako prinášajú ďalšie nepotrebné veci. Jeden muž hádže odpad do krovia pri trati. Možno má pocit, že ho nikto nevidí a odpadky po mesiacoch zarastú vysokou trávou.
Nielen asociáli
„Zdevastované prostredie môže navodzovať taký prístup, že ľudia si ho vážia menej," hovorí sociológ Ľubomír Falťan zo SAV. Pripomína, že nejde len o asociálnych ľudí, ale aj o tých „slušnejších". „Môže sa stať, že aj oni k tomu prihodia svoj odpad."
Tento fakt potvrdzuje aj hovorkyňa. „Na Zátiší začali hromadiť odpad bezdomovci a potom sa k nim pridali iní občania." Riešením podľa sociológa môže byť radikálna rekultivácia prostredia s tým, že sa mu určia jasné funkcie.
Lutter dodal, že prevenciu neriadených skládok má na starosti samospráva. Obvodný úrad ukladá opatrenia až v konkrétnych prípadoch, v správnych konaniach.
Koľko vyviezli
- Mestská časť Nové Mesto vyviezla v posledných rokoch zo skládok tony odpadu.
2007:
Zátišie: 10,8 tony
Filiálka: 21,6 tony
2008:
Zátišie: 25,2 tony
Filiálka: 12,9 tony
- Spolu z Nového Mesta:
2006: 119,7 tony
2007: 183,2 tony
2008: 204,2 tony