SME

V Bratislave diskutuje tristo expertov o otázkach bezpečnosti

Euroamerické vzťahy po nástupe nového amerického prezidenta Baracka Obamu, vzťahy s Ruskom či budúce fungovanie Severoatlantickej aliancie. To sú témy, ktorým sa dnes okrem iných venuje asi 300 expertov na medzinárodnej konferencii Globsec 2009 v Bratisla

BRATISLAVA. Euroamerické vzťahy po nástupe nového amerického prezidenta Baracka Obamu, vzťahy s Ruskom či budúce fungovanie Severoatlantickej aliancie (NATO). To sú témy, ktorým sa dnes okrem iných venuje asi 300 expertov na medzinárodnej konferencii Globsec 2009 v Bratislave.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Štvrtý ročník konferencie venovanej otázkam bezpečnosti je podľa prezidenta Slovenskej atlantickej komisie Rastislava Káčera osobitý. "V apríli tohto roku sa bude konať summit NATO, kedy aliancia zároveň oslávi 60. výročie svojho vzniku. Jeho úlohou bude prediskutovať veľké výzvy a novú budúcnosť NATO, pretože prichádza do momentu, kedy je svet úplne iný, ako v časoch kedy vzniklo," uviedol Káčer pre TASR.

SkryťVypnúť reklamu

Fórum organizuje Slovenská atlantická komisia v spolupráci s Ministerstvom zahraničných vecí SR, Euroatlantickým centrom, German Marshall Fund of the United States a Zastúpením Európskej komisie v Slovenskej republike a za podpory Divízie verejnej diplomacie NATO, Veľvyslanectva Holandského kráľovstva a Medzinárodného vyšehradského fondu. Každoročne sa na ňom hovorí o aktuálnych témach svetovej bezpečnosti, pričom ide o najväčšiu akciu svojho druhu v strednej Európe.

Ako pokračoval, NATO bude musieť spolu so spojencami v Európskej únii nájsť odpovede na výzvy, ktoré dnešný svet prináša. Aj konferencia Globsec 2009 je v sérii medzinárodných podujatí, ktoré pomáhajú kultivovať diskusiu a pomáhajú aj našim politickým lídrom vedieť si sformulovať názor na dané výzvy.

SkryťVypnúť reklamu

"Našou snahou je prispieť k debate, dať dokopy expertov a generovať nápady, ktoré pomôžu posunúť túto agendu dopredu," zdôraznil Káčer. Podľa neho je potrebné zamyslieť sa nad novou stratégiou NATO, pretože aliancia bola postavená ako inštitúcia studenej vojny na veľmi jednoduchej bipolárnej konfrontácii. "Svet dnes nie je bipolárny, ale neznamená to, že je bezpečný. Bezpečnosť je podstatne zložitejšia a vyprodukovať obranné spôsobilosti, ktoré by dokázali na zložitejšie formy reagovať, je oveľa ťažšie. Navyše pribúdajú bezpečnostné hrozby, ktoré predtým neboli tak vnímané a neboli také silné," uviedol. Príkladom je podľa neho fenomén terorizmu či problémy, ktoré ohrozili stabilitu krajiny v súvislosti s krátkym prerušením dodávok plynu. "Je tu mnoho prvkov, na ktoré NATO nebolo postavené, ale musí nájsť odpoveď, ak chce zostať relevantné," dodal Káčer.

SkryťVypnúť reklamu

K ďalším otázkam, ktorým sa dnešná konferencia bude venovať, patria vzťahy medzi Európou a USA. "Amerika a Európa sú odkázané na spoluprácu aj z ekonomických i strategických dôvodov. Sú si politicky veľmi blízke, veľmi úzko previazané. Preto je potrebné rozprávať sa o tom, čo znamená nástup novej administratívy USA, aké priority prinesie nový prezident USA, akým spôsobom by mala Európa podať ruku prezidentovi a akým spôsobom by mala odpovedať na jeho iniciatívy," vyjadril sa Káčer.

V jednom z blokov sa otvorí aj diskusia týkajúca sa rozhodnutia Baracka Obamu o zatvorení väzenia v Guantanáme. "Otázkou je, ako Európa pomôže USA vysporiadať sa s týmto 'dedičstvom'," vyjadril sa Káčer.

Konferencia sa bude venovať aj vzťahom Európy s Ruskom, ktoré sa skomplikovali po minuloročnej ofenzíve v Gruzínsku a nedávnej plynovej kríze. Európske krajiny sú rozdelené v názoroch, ako pristupovať k Rusku, mnohé z nich sú závislé od jeho energetických dodávok.

Svoje argumenty budú na konferencii okrem iných konfrontovať viacerí slovenskí a zahraniční odborníci na dané problematiky.

Rotfeld: NATO by malo upriamiť pozornosť aj na Ukrajinu a Gruzínsko

Severoatlantická aliancia (NATO) by nemala celú svoju pozornosť venovať len Afganistanu, problémy krajín ako Ukrajina, či Gruzínsko sú takisto dôležité, vyhlásil vo štvrtok bývalý poľský minister zahraničných vecí a poradca generálneho tajomníka NATO Adam Rotfeld na konferencii GLOBSEC, ktorá sa koná v Bratislave.

Rotfeld odmieta tradičný koncept unipolarity, bipolarity, či multipolarity. Krajiny majú svojich spojencov, no nemusia mať vždy rovnaké záujmy, pripomenul Rotfeld. "USA majú globálnu zodpovednosť, keďže majú obrovskú vojenskú silu. Americké záujmy však nemusia byť také isté ako naše.Pre USA je napríklad Rusko partnerom na viacerých úrovniach, kým my sme sa ešte nedávno s touto krajinou sporili o dodávky plynu," vyhlásil Rotfeld.

Bývalý šéf poľskej diplomacie v súvislosti s plynovou krízou obvinil Moskvu zo zneužívania ekonomických prostriedkov. "Chyby sa urobili na obidvoch stranách, ale Ukrajina sa stala terčom veľmi agresívnej politiky Ruska. Išlo skôr o politický ako ekonomický problém," povedal a zdôraznil, že plyn a ropa sa nemôžu zneužívať na presadenie politických zmien v iných krajinách.

Rotfeld dúfa, že nástup nového amerického prezidenta Baracka Obamu by mohol pomôcť urovnať spory medzi USA a európskymi spojencami. "Názorové rozdiely vo vnútri aliancie sú minimálne a s príchodom nového prezidenta by sme ich mohli prekonať. Súperenie medzi Európou a USA nie je skutočným problémom," uviedol.

Asistent generálneho tajomníka NATO pre verejnú diplomaciu Jean Francois Bureau zdôraznil, že jednou z najdôležitejších tém pre alianciu bude v roku 2009 príprava novej strategickej koncepcie, keďže tá doterajšia spred desiatich rokov je podľa mnohých už neaktuálna.

Podľa Bureaua nie je dôležité, či sa prijme úplne nový materiál, alebo sa len zaktualizuje ten pôvodný. O koncepcii by sa podľa neho malo hovoriť na tohtoročnom summite NATO. Nová koncepcia je podľa Bureaua potrebná najmä vzhľadom na zmeny, ktoré sa udiali vo svete v posledných desiatich rokoch. "Najmä v Afganistane sme sa naučili nové veci. Bez rozvoja tam nebude bezpečnosť, bez bezpečnosti zas rozvoj. Musíme sa preto sústrediť na komplexné riešenie otázok. Doteraz sme sa na všetky problémy pozerali osobitne, odteraz ich musíme brať z komplexného pohľadu," povedal Bureau a poznamenal, že veci sa menia stále rýchlejšie.

NATO sa stáva stále viac politickou-vojenskou organizáciou, tieto zmeny musíme takisto implementovať do novej koncepcie, zdôraznil. "Potrebujeme víziu, spoločný pohľad, jednotu. Či už pôjde len o aktualizáciu alebo o úplne nový koncept," povedal Bureau..

sita

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Bratislava

Komerčné články

  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  6. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  7. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  8. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  1. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  2. Fico škodí ekonomike, na reformy roky kašľal
  3. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  4. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  5. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  6. Ako pripraviť motorku na sezónu: Rady pre bezpečnú jazdu
  7. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  8. Emma Tekelyová a tvorenie na jarné dni a Veľkú noc
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 15 029
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 7 956
  3. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 7 020
  4. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 6 880
  5. Nevšedný ostrov. Ischia priťahuje pozornosť čoraz viac turistov 5 135
  6. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 4 834
  7. AI o nej píše, že je symbolom odvahy. Kvôli jedinému protestu 3 173
  8. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky? 2 593
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
  1. Ľuboš Vodička: Bratislavský Robinson Karl Jetting
  2. Juraj Mravec: Projekt Nového Lida nereflektuje záujmy Petržalky
  3. Pavol Pálfy: Úradná tabuľa - zákonná povinnosť alebo služba pre občana?
  4. Danica Chames: Zbláznili sa, šli na dovolenku do Bratislavy
  5. Radko Mačuha: Sídlisko, kvôli ktorému bolo zbúrané podhradie. ( cyklus bratislavská krutosť)
  6. Ján Roháč: Čo nám ukázali cyklopruhy na Vajanského?
  7. Michal Drotován: Môže byť Bratislava 15-minútové mesto?
  8. Irena Šimuneková: Čriepky z Bratislavy - Keď utícha ruch veľkomesta...
  1. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 97 850
  2. Michal Dolňan: Covid vypustili z laboratórií a SLAK na nás vrhli Nemci a Francúzi... 51 425
  3. Ján Šeďo: Stalo sa to včera na "urgente". 42 401
  4. Jakub Konečný: Našli sme dvoch Slovákov, ktorí sa majú vďaka Ficovej vláde lepšie! 26 307
  5. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 21 524
  6. Matej Galo: Pán Fico, ste tak neschopný, alebo len žijete mimo reality? 17 828
  7. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 17 367
  8. Karol Galek: Fico odovzdal Slovenské elektrárne českým finančným žralokom 10 340
  1. Věra Tepličková: Nie je nad to, mať na verejnosti dobrých priateľov
  2. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku.
  3. Tupou Ceruzou: Medvede
  4. Tupou Ceruzou: Mr. Business
  5. Radko Mačuha: Po MDŽ SMER pozýva na zabíjačku.
  6. Věra Tepličková: Romana nám odkazuje, že je stále úžasná
  7. Radko Mačuha: Vládna koalícia si začala dávať úplatky priamo v parlamente.
  8. Tupou Ceruzou: Spravodlivosť pre všetkých
SkryťZatvoriť reklamu