Rekonštrukcia Starej radnice aj archeologický výskum pokračujú. Depozit múzea ešte nepresťahovali.
STARÉ MESTO. Archeológovia urobili pri výskume prebiehajúceho súčasne s obnovou Starej radnice niekoľko objavov. Najdôležitejšie sú objavy stredovekých základov v suteréne. Našla sa ale napríklad aj guľa z dela, sklo a porcelán.
Čo sa vykopalo v suteréne
Pod južným suterénom vykopali základy dvorového krídla Ungerovho domu – bývalého meštianskeho domu, ktorý do 16. storočia susedil s radnicou.
V západnom suteréne objavili múr, ktorý by mohol byť zvyškom dvorovej fasády Pawerovho domu. Dom je dnes súčasťou budovy Starej radnice, ktorá vznikla spojením Jakubovho, Pawerovho a Ungerovho domu, a Apponyiho paláca. Pawerov dom sa nachádza vľavo od Ungerovho domu.
Dispozícia nájdená vo východnom suteréne čaká na vyhodnotenie – v bývalej mučiarni sa našli základy múrov, ktoré sú pokračovaním niekdajšieho Jakubovho domu, ktorý patril richtárovi Jakubovi II.
Priestorom odkrytým v severnom krídle vedľa veže sa zaoberá architekt, zväčšil sa a treba ho riešiť nanovo.
„Po prekopaní suterénu budeme pokračovať vo dvore, kde očakávame odkrytie staršieho členenia parciel z čias pred vznikom stredovekej radnice,“ povedal k ďalšiemu priebehu výskumu Ivo Štassel, riaditeľ Mestského ústavu ochrany pamiatok, ktorý výskum vykonáva. Archeologické práce podľa neho nijako samotnú rekonštrukciu budovy nezdržujú, pretože prebiehajú súbežne s ňou.
V suteréne radnice už archeológovia skončili, robotníci tam teraz rozoberajú podlahy a omietky. Všetky staré rozvody nahradia nové. Priestory sa budú potom využívať na expozície.
Prestavba a depozit
Prestavba radnice sa naplno začala v prvý októbrový deň, pričom nezahŕňala priestory, v ktorých sú uložené zbierkové predmety.
V suterénoch aj na prvom poschodí prebiehajú predovšetkým búracie práce. Odstraňujú podlahy a omietku. Materiál sa vyváža na dvor, odtiaľ na skládku. Celkovo ho majú vyviezť 4000 ton. Stolári začínajú praco〜vať na okenných rámoch, ktoré aj s dverami zachovajú. V radnici vymenia všetky rozvody.
Depozit mestského múzea čaká na presťahovanie na vyšších podlažiach a v budovách mimo radnice, napríklad v Apponyiho paláci. Treba ho presťahovať do budovy bývalého učilišťa na Ivanskej ceste, ktorú najprv musia zrekonštruovať. Práce sa tam začali v septembri, mestskému múzeu však plánujú budovu odovzdať najskôr vo februári.
Radnicu by mali sprístupniť v druhom polroku 2010.
Pracovníci vynášajú odpad z búracích prác na dvor a odtiaľ na skládku. Dohromady ho bude 4000 ton.
V miestnosti, ktorá slúžila ako žalár, ešte prebieha archeologický výskum.
Zamestnanci z Radničky našli uplatnenie
Pre rekonštrukciu Starej radnice museli od októbra minulého roku zatvoriť aj chránenú dielňu Radnička. Magistrát sľubuje jej obnovenie po ukončení opráv.
STARÉ MESTO. Originálna kaviareň Radnička prestala dočasne fungovať v októbri minulého roku. Jej prevádzku obmedzila dvojročná rekonštrukcia Starej radnice. Počas nej sú totiž zatvorené aj toalety, ktoré používali zamestnanci aj návštevníci kaviarne.
Radnička je teraz zatvorená.
Bez priestorov
Alternatívne priestory mesto Radničke neponúklo. Po skončení rekonštrukcie v roku 2010 však má kaviareň prísľub na opätovné využívanie pôvodných priestorov. Tento týždeň to potvrdila aj Mária Račková z magistrátu.
Na námestí fungovala chránená dielňa osem rokov. Kaviareň patrí k významným projektom integrácie zdravotne postihnutých.
Je jednou z aktivít občianskeho združenia Inklúzia. Prostredníctvom Radničky sa dokázali na trhu práce uplatniť piati mladí ľudia.
Prax v hoteli
Minulý rok na jeseň si vyskúšali dokonca aj prácu v kaviarni a reštaurácii v jednom z hotelov v historickom centre. S nápadom prišlo vtedy samotné vedenie hotela. Radničkári sa tak mohli zoznámiť s formou obsluhy, aká je typická pre veľké medzinárodné hotely.
Nová Vegetka?
Nájsť vhodné alternatívne priestory v Starom Meste vraj nebolo ľahké. Občianske združenie Inklúzia sa zameralo na to, aby mali pracovníci kaviarne počas dlhej rekonštrukcie Starej radnice zamestnanie.
Čašníci našli uplatnenie v nedávno otvorenom bufete Zdravíčko v nemocnici U milosrdných bratov. Tu sa mohli zoznámiť s novou náplňou práce, ktorú jedáleň oproti kaviarni ponúka. Radničkári sa tu osvedčili ako výborný personál. Radi obslúžia, sú ochotní. Na zmenenú prácu si už zvykli. „Zamestnaný je tu komplet celý personál Radničky od 1. októbra minulého roku,“ povedala Gabriela Žlebeková, majiteľka firmy Zdravíčko, ktorá s Radničkou spolupracuje už od roku 2000.
Bufet Zdravíčko sa možno stane novou Vegetkou. Pre budúcich stravníkov majú pribudnúť stoly a stoličky. Podľa Žlebekovej je totiž možnosť, že by sa tu kuchárky známe z niekdajšej Vegetky zamestnali.
Bufet v nemocnici ponúka už dnes okrem normálnej stravy aj harmonickú, vegetariánsku. Do budúcnosti pripravuje kurzy makrobiotiky, ktoré už fungujú v jedálni Zdravíčko na Fedinovej ulici v Petržalke.
Lucia Tkáčiková
Chránená dielňa Radnička
- Máj 2001 – začiatok fungovania chránenej dielne v priestoroch Mestského múzea.
- Počas fungovania sedemkrát organizovali Radničkine trhy s účasťou 30 chránených dielní a domovov sociálnych služieb. Stretávali sa tu aj chránené dielne z Maďarska, Talianska a Chorvátska.
- Jeseň 2008 – dočasné pozastavenie prevádzky kaviarne v týchto priestoroch.
- 2008 čašníci z kaviarne našli uplatnenie v bufete v nemocnici U milosrdných bratov.
- 2010 – plánované ukončenie rekonštrukcie Starej radnice, sľubovaná obnova Radničky.
Lucia Tkáčiková