Mesto aj ochranári chcú, aby bola na mieste schátranej Snežienky opäť reštaurácia. Ministerstvo životného prostredia však odporučilo hotel.
NOVÉ MESTO. Ministerstvo životného prostredia odporučilo prestavbu bývalej reštaurácie Snežienka na Železnej studienke pri lanovke na trojposchodový hotel s reštauráciou. Hotel má mať kapacitu 88 lôžok a reštaurácia sto stoličiek. V podzemí má byť garáž pre 26 vozidiel, ďalších 14 parkovacích miest má byť na povrchu.
Reštaurácia alebo hotel
Zámer prestavby predložila spoločnosť Snowdrop, ktorá má prenajaté pozemky pod chátrajúcim skeletom. Ich správcom je mestská časť Nové Mesto a do dlhodobého prenájmu ich dala Snowdropu v roku 2006 za 300-tisíc ročne.
Návrh, ktorý predložil investor, uvádzal tri varianty budúcnosti Snežienky. Prvé dva varianty rátali s tým, že Snežienka ostane reštauráciou, prvý navrhoval kapacitu 150 stoličiek, druhý 180.
Mesto, Mestské lesy, Štátna ochrana prírody aj viaceré ochranárske organizácie odporúčali realizáciu prvého variantu. Strana zelených v lokalite Železnej studienky vyzbierala proti prestavbe Snežienky na hotel dvetisíc podpisov.
Stavby a plány
Prestavba sanatória - zámer predložila spoločnosť Arca Capital Slovakia. Plánuje výstavbu 24 rekreačných domov.
Rybárska reštaurácia - spoločnosť Euro Active Group ju chce prestavať na hotel.
Klepáč - ôsmy mlyn na Vydrici, jediný, ktorého prestavba zachováva historický vzhľad. O jeho opravu sa stará združenie Klepáč, zakladajúcimi členmi sú Viliam Sedlár a Michael Dragašič, konateľ Euro Active Group.
Deviaty mlyn - patrí Štátnym lesom, prenajatý ho má Euro Active Group.
Neposúdili nulový variant
Bratislavské regionálne ochranárske združenie kritizovalo aj správu o vplyvoch na životné prostredie EIA, z ktorej vychádzalo ministerstvo vo svojej záverečnej správe.
EIA posudzuje projekt z hľadiska vplyvov na životné prostredie a vypracovať ju dáva investor. Vyhodnotila prestavbu na hotel ako najlepšiu, lebo najmenej zasiahne do lesného porastu - jedine tento variant ráta s umiestnením časti parkovacích kapacít do suterénu.
Ochranári vyčítajú hodnoteniu, že neuvádza, prečo by to nebolo možné aj v prípade ďalších variantov. Poukazujú aj na to, že nebol posúdený nulový variant - vývoj územia, ak by sa vôbec nestavalo „a dotknutá lokalita by sa uviedla do pôvodného stavu - zelenej lúky", píše vo svojom stanovisku Bratislavské regionálne ochranárske združenie.
Viac dopravy, emisií, hluku
Združenie nesúhlasí s tvrdením, že výstavba a prevádzka zariadenia v Chránenej krajinnej oblasti Malé Karpaty nebude mať nepriaznivé vplyvy na obyvateľstvo.
„Zvýšená intenzita dopravy v údolí Vydrice, zvýšený pohyb ľudí, hluk z dopravy a prevádzky hotela, zvýšené emisie výfukových plynov v ovzduší a svetelný smog budú mať nepriaznivé dosahy na väčšinu návštevníkov lesoparku." Ochranári považujú za nedostatočne zhodnotený aj vplyv na faunu a flóru a dopravné riešenie na území