BRATISLAVA. Mrazivé počasie v Bratislave zapĺňa útulky a nocľahárne pre bezdomovcov v hlavnom meste. Mnohé sú už plné, prichádzajúcich ľudí bez domova však na mraze stáť nenechajú. Pracovníci nocľahární sa snažia nájsť ďalšie voľné postele.
Príkladom je útulok na Furmanskej ulici v Lamači s kapacitou 24 lôžok. Záujem už pred pár dňami prevýšil jeho kapacitu, na podlahu museli pridať ďalšie matrace. "Aspoň takto sa im snažíme umožniť, aby sa mohli vyspať. Ak bude treba, urobíme to opäť, pokiaľ bude postačovať podlaha," povedala pre agentúru SITA Magdaléna Miháliková riaditeľka Domova sociálnych služieb Rozsutec, ktorý útulok spravuje.
Služby útulku však môžu za poplatok 0,50 € využiť iba bezdomovci, ktorí nemajú žiadnu infekčnú chorobu a nie sú pod vplyvom alkoholu. "Ak sa preukáže nízka hranica požitia alkoholu, zodpovedný pracovník občanovi odporučí, aby sa prišiel do útulku ubytovať o hodinu či dve," vysvetlila Miháliková.
S nedostatkom voľných miest sa boria aj v jedinej bratislavskej nízkoprahovej nocľahárni Depaul na Ivánskej ceste. Podľa riaditeľa Juraja Baráta je obsadených všetkých približne 200 postelí, snažia sa však zohnať ďalšie voľné ležadlá či matrace. Okrem toho sa niektoré postele priebežne uvoľňujú, keďže nie všetci klienti v nocľahárni zostávajú dlhšie. Barát však ubezpečuje, že žiadneho bezdomovca nenechajú stáť predo dvermi. Ani tých, ktorí sa alkoholu nechcú vzdať ani v tomto období. "Alkohol je jediný ich priateľ. Cez rok s nimi pracujeme, niektorí sa chcú vrátiť späť do spoločnosti, nájsť si prácu, ísť na protialkoholické liečenie. Skúste im však niečo vysvetľovať teraz," povedal Barát.
Pár voľných miest je ešte napríklad v útulku Mea Culpa na Vrakunskej ceste, ktorý je v zriaďovateľskej pôsobnosti hlavného mesta. Kapacita zariadenia je 36 miest, v súčasnosti jeho služby využíva 30 ľudí bez vlastného prístrešia. Za poplatok 1 € majú dočasnú strechu nad hlavou či teplú stravu. Podľa hovorkyne magistrátu Evy Chudinovej je kapacita útulkov a nocľahární pre bezdomovcov v meste postačujúca, problém je podľa nej v tom, že takíto ľudia sa ani v takomto období nechcú vzdať alkoholu. "Okrem toho mnohí z nich ani do útulkov ísť nechcú," doplnila.
Bezdomovcom pomáhajú aj mestskí policajti. "Ak hliadky mestskej polície nájdu ležať či sedieť bezdomovca na ulici alebo na verejnom priestranstve, snažia sa najprv na základe komunikácie s ním prípadne iných príznakov zistiť, či je zdravotne v poriadku," povedal námestník primátora Tomáš Korček. Nezriedka sa pritom podľa neho stáva, že konkrétny človek bez strechy nad hlavou je silne pod vplyvom alkoholu a má veľmi obmedzenú schopnosť pohybu. Podľa zhodnotenia zdravotného stavu mestskí policajti buď okamžite privolajú lekársku pomoc, alebo mu poradia, kde môže v Bratislave prespať, prípadne kde mu poskytnú stravu. Mestskí policajti takto podľa námestníka zachránili život už mnohokrát.