BRATISLAVA. Viaceré veľké stavebné projekty v meste sa už musia vysporiadavať s dôsledkami finančnej krízy.
Spoločnosť HB Reavis Group, ktorá na území Ružinova a Starého Mesta plánuje stavať komplex Twin City za približne 564,3 milióna eur (17 miliárd korún), si však problémy nepripúšťa.
Začiatkom minulého roka firma začala s búraním objektov v priemyselnom areáli Kablo v Starom Meste, ale s výstavbou najskôr ráta na ružinovskej strane. Vzniknúť tam má nová autobusová stanica na Mlynských nivách. Predtým ešte investor potrebuje čas na vybudovanie dočasnej stanice.
Twin City neskôr
Začiatok stavby HB Reavis ohlasoval už na jeseň 2008, neskôr termín posunul na jar tohto roku. Zdržanie vysvetľoval tým, že ešte nedostal územné rozhodnutie. Hovorca spoločnosti Roman Karabelli potvrdil, že sa to zatiaľ nezmenilo. Stavať by vraj mali na jar alebo v lete.
„Na územné rozhodnutie stále čakáme. Predpokladáme, že by sme ho mohli mať ešte v prvom kvartáli tohto roku.“ Dodal, že následne požiadajú o stavebné povolenie, na ktoré už majú skoro všetky podklady. „Potom to záleží len na stavebnom úrade,“ povedal Karabelli.
Twin City má okrem ružinovského a staromestského stavebného úradu povoľovať aj račiansky. Ten sa má zaoberať časťami stavby, ktoré budú čiastočne v hraniciach Ružinova aj Starého Mesta.
Ceny prác vraj klesajú
Karabelli povedal, že súčasťou príprav bolo vyhotovenie rozptylovej štúdie, ktorú si ešte pred sviatkami vyžiadal magistrát. „Obvykle sa týka emisií, v našom prípade však išlo o chodcov.“ Štúdia mala ukázať, ako sa stanica a jej okolie vysporiada s návštevnosťou asi 20-tisíc ľudí denne, ako sa rozmiestnia v systéme chodníkov, ciest a mestskej hromadnej dopravy.
Zvyšovania nákladov pre odďaľovanie výstavby sa neobávajú. „Cena stavebných prác poklesla,“ povedal Karabelli. „Podobne sa to môže vyvinúť aj s cenami materiálov.“
Retro bez následkov
Medializovaný ružinovský komplex Retro, ktorý vzniká na mieste bývalého obchodného domu Jadran, priamy dopad krízy nepociťuje. Potvrdil to Michal Lukačovič, riaditeľ spoločnosti Weon group. „Spomalenie trhu s nehnuteľnosťami však áno. Financovanie projektu je zabezpečené,“ povedal. Lukačovič tvrdí, že nepriamo musí krízu pociťovať každý.
Polyfunkčný komplex chcel investor minulý rok dodatočne zvýšiť zo 17 na 31 podlaží. Ružinovský stavebný úrad však toto konanie v novembri zastavil.
Investor, spoločnosť Centaurea, ktorá je členom skupiny Weon Group, zvyšovanie zdôvodňovala priveľkým záujmom o byty. Podľa Lukačoviča je dnes predaných 70 percent bytov a zarezervovaných okolo 60 percent obchodných priestorov.
Obyvatelia z okolia tvrdia, že na stavbe sa teraz pracuje menej. „Na rozdiel od veľmi čulých aktivít, neutíchajúcich ani počas víkendov, panuje na stavenisku od začiatku roka podstatne väčší pokoj,“ reagoval jeden z obyvateľov.
Tisícka bytov v Dúbravke
Kríza by vraj nemala zastaviť ani veľký projekt, ktorý má vzniknúť v Dúbravčiciach na okraji Dúbravky. Na päťapolhektárovom území plánuje investor Iuwe-Dúbravčice s partnermi Iuris Invest a skupinou Weon postaviť takmer tisíc bytov. „V projekte pokračujeme,“ povedal Lukačovič. „Zatiaľ budeme realizovať prvé dve etapy.“ V nich má vraj vzniknúť viac ako 400 bytov.
Stavby sa ešte menia
Viaceré plánované stavby v meste sa upravujú. Finančnej kríze to však investori jednoznačne nepripisujú. Chcú vraj len zatraktívniť projekt pre potenciálnych záujemcov. Čakajú, že sa dopyt po realitách obnoví.
Zmenu projektu pripustili Slovany, avizované sú však inovácie, ktoré by zvýšili ich príťažlivosť. O úprave projektu uvažuje aj spoločnosť Skanska pri svojich Viladomoch v Devíne, ale údajne nie pre finančnú krízu.