BRATISLAVA. Ak by sa situácia ohľadom dodávok plynu ešte zhoršila, domácností by sa to dotklo až na poslednom mieste. V čase, keď včera ešte neboli známe výsledky rokovaní o obnovení dodávok plynu, to oznámila Bratislavská teplárenská.
Tá zásobuje 45 percent mesta a zatiaľ prísun tepla nemusela obmedziť. Do zvyšku mesta ho dodávajú súkromné spoločnosti, hlavne Dalkia a Terming.
Výpadok pre teplárenskú
„Dodávame teplo hlavne domácnostiam, školám, internátom, zdravotníckym zariadeniam, štátnej správe. Týchto by sa výpadok nemal dotknúť,“ povedala hovorkyňa teplárenskej Jarmila Galandáková.
Spoločnosť sčasti odoberá teplo aj od Paroplynového cyklu. Ten vyrába elektrinu a teplo vzniká ako vedľajší produkt. Objem, ktorý dodáva teplárenskej, tvorí 70 percent jej dodávky tepla pre Staré Mesto a východ mesta – Ružinov a Nové Mesto.
Rezervy majú stačiť
Včera platil pre priemyselných odberateľov plynu stupeň obmedzenia 8, bežne je 3. „Ak by sa zvýšil na 9, nemôžeme garantovať, že by Paroplynový cyklus ostal v chode a dodával by teplo teplárenskej,“ povedal Martin Danko, hovorca Penty, ktorá firmu ovláda. Galandáková ale hovorí, že by sa nemalo nič stať, zásoby plynu majú vydržať 80 dní. „Oboch spoločností sa stupeň osem netýka.“
Dopravný podnik
Na krízu reagoval aj dopravný podnik – pätina autobusov jazdí na stlačený zemný plyn.
Hovorca Peter Kavecký povedal, že ak by sa dodávka plynu od SPP úplne zastavila, MHD by musela jazdiť na krízový grafikon. To ale zatiaľ, ako povedal pre agentúru SITA, nehrozí.
Mesto kúri plynom
Takmer všetky domácnosti v meste na kúrenie využívajú plyn. Centrálne zásobovaných teplom je 125 952 domácností, teda asi 320-tisíc obyvateľov. Vyše 30-tisíc domácností (asi 75-tisíc ľudí) si kúri zemným plynom.
„V podstate nič iné ako plyn v Bratislave nie je, okrem rodinných domov, ktoré si ešte napríklad kúria drevom,“ hovorí Galandáková.
Biomasa sa zatiaľ podľa nej nepoužíva. Bratislava je vraj v tomto smere špecifická, lebo zabezpečiť v meste vykurovanie štiepkami alebo biomasou by bolo náročné. „Asi by skolabovala doprava.“
Vo Vrakuni sa na experiment s biomasou chystá niekoľko domov. „Je to však zatiaľ len projekt pre niekoľko bytov,“ hovorí.
Petržalka – štvrtina mesta
Teplárenská nedodáva teplo do Petržalky, časti Dúbravky, Vrakune ani Podunajských Biskupíc či Rače.
Petržalku, ktorá počtom domácností predstavuje asi štvrtinu mesta, zásobuje Dalkia. Do redakčnej uzávierky sa spoločnosť k plynovej kríze nevyjadrila.
Karlovu Ves, Polianky a časť Dúbravky Teplárenská zásobuje, ale tie majú mať vlastné zdroje tepla.