BRATISLAVA. Poslanci viacerých mestských častí v týchto dňoch hovoria o svojich pamätihodnostiach. Na úrovni mesta by sa o ich zozname malo hovoriť tento mesiac.
Búranie a ochrana
Staré Mesto odmietlo prijať zoznam pamätihodností. Poslanci tak dali najavo, že nechcú mať pamätihodnosti, ktoré nemajú žiadnu ochranu a investori si s nimi môžu robiť, čo chcú. Status pamätihodnosti totiž neznamená nič viac ako morálne uznanie ich hodnoty.
Viaceré nehnuteľnosti, ktoré sem mohli byť zapísané, pritom majú svoju historickú a urbanistickú hodnotu. PKO navrhli aktivisti dokonca za kultúrnu pamiatku, čo je kategória o stupeň vyššia. To ale nakoniec neprešlo.
PKO sa teda napokon nedostalo ani medzi pamätihodnosti. No aj keby Staré Mesto zoznam schválilo, pamätihodnosťou by nakoniec bola len výtvarná výzdoba. Budova sa totiž má búrať, a tak by sa do zoznamu zaradiť nedala.
Iným príkladom je areál bývalej Grunebergovej kefárne na Radlinského. Na zozname pamätihodností sa nachádzala, ale ešte skôr ako prišiel poslancom na stôl, budovu zbúrali. Nahradiť ju má hotel a kancelárie.
Pasienky aj kaplnky
Obce si v podstate môžu za pamätihodnosť navrhnúť, čo chcú. Potom sa môže napríklad stať, že v zozname budú vedľa seba historické kaplnky a budovy z 19. storočia, nástupište dnes už nepremávajúceho propelera na Rázusovom nábreží, ale aj socialistické plastiky v Petržalke alebo športová hala Pasienky.
Petržalka do zoznamu navrhla viaceré objekty z obdobia totality. Či sa však pamätihodnosťami stanú, nie je jasné, o ich hodnote začali petržalskí poslanci diskusiu. Rovnako si neboli istí, či sa za pamätihodnosť môže vyhlásiť aj kópia historickej budovy. Reštaurácia Au Café na nábreží je totiž replika z roku 2003.
p >