BRATISLAVA. Niektoré menšie obchody v Bratislave môžu byť v novom roku zatvorené dlhšie. Ani tie však väčšinou neplánujú otvoriť až po 16. januári, keď sa končí duálny obeh koruny a eura.
Hlavne na dverách malých predajní potravín, večierok či secondhandov visí oznam, že fungujú od siedmeho januára. V centre sa však veľa obchodníkov chystalo pracovať už oddnes, tak ako v minulých rokoch. Ako to bude vyzerať, sme sa viacerých pýtali pred koncom roka.
Zákazníkov nesklamú
„Určite to prežijeme, aj keď máme trochu obavy,“ povedala predavačka z kvetinárstva v pasáži na Grösslingovej. „Zákazníci sú zvyknutí, že nás tu nájdu, nemôžeme zatvoriť.“
Podobne to videli v stánku rýchleho občerstvenia na Šafárikovom námestí. Predavačky prisviedčali, že ľudia sa možno u nich budú chcieť zbavovať korún. Neodrádzalo ich to však.
Pripravená bola aj lekáreň na Rajskej ulici. Prvé dni by mala mať zavreté pre inventúru, ale najneskôr siedmeho januára plánuje otvoriť. „U nás by nemali byť problémy,“ povedal pracovník lekárne. „V počítači sa ceny len prerátajú podľa konverzného kurzu.“
Malá predajňa potravín v Starom Meste by mala ostať zatvorená dlhšie. „Určite to nebude až do 16. januára, ako sa niektorí zákazníci obávali,“ povedala pokladníčka.
Personál sa bude zaúčať
Dúbravská predajňa chleba a pečiva na dverách oznamuje, že otvorí siedmeho januára. „Pôvodne sme tak zamýšľali urobiť až sedemnásteho, aby sme nemuseli prijímať a vydávať inú menu,“ povedala predavačka. „Nakoniec vedenie rozhodlo, že by to bolo pridlho.“ Dodala, že celá prevádzka prešla školením a do 7. januára sa bude personál zaúčať.
V neďalekej navštevovanej večierke pred koncom roka nevedeli, kedy otvoria. Do úvahy prichádzal aj 2. január. „Závisí od toho, ako nám to pôjde,“ povedala vedúca predajne.
Väčšie obchody sa chystali otvoriť ako obvykle, v niektorých zákazníkom oznamovali, že pri pokladni nebudú prijímať väčší obnos mincí tej istej hodnoty.
Nechcú byť zmenárňou
Analytik agentúry pre prieskum trhu Terno Ľubomír Drahovský hovorí, že stlmenie prevádzky počas prvých týždňov nového roka sa očakávalo hlavne v malých prevádzkach a večierkach. Ich pokladňu zaťažilo už predzásobenie eurom.
Predajcovia sa obávali, že sa stanú zmenárňou. Drahovský povedal, že časť obchodníkov mohlo zdržať aj to, že nemali dotiahnuté duálne zobrazovanie na pokladniach. Takýmto postupom by mohli stratiť zákazníkov. „Veria však, že keď znova otvoria, ľudia sa k nim vrátia.“
Drahovský je presvedčený, že vyčkávanie obchodníkov na jednotnú menu môže spôsobiť problémy skôr na vidieku. Obyvateľov mesta by to príliš zasiahnuť nemalo. Odhadovalo sa, že neotvorí približne jedna štvrtina z celkového počtu obchodov.
Na obed u Verna, Rolanda a Mayera
Na Nový rok bolo pre hostí od rána otvorené Cafe Mayer a od obeda Roland a Verne.
STARÉ MESTO. Primátor Andrej Ďurkovský minulé roky vyzýval pred sviatkami krčmárov v centre Bratislavy, aby na Nový rok otvorili kaviarne, cukrárne či reštaurácie.
Argumentoval tým, že v meste sú turisti, ale aj Bratislavčania, ktorí sa na Nový rok chcú prejsť historickým jadrom a často hľadajú, kde by si posedeli.
Vo Viedni sú tradične podniky v centre na Nový rok otvorené, kým v Bratislave to bývali od obeda len Cafe Mayer a Roland na Hlavnom námestí. Tie zväčša zažívali na Nový rok nával.
Tento rok bolo v centre od 9.30 otvorené Cafe Mayer, od 12.00 Roland a Verne. Popoludní už fungovali viaceré reštaurácie, kaviarne a fastfoody. Zaplnili ich turisti, ktorí ostali po silvestrovských oslavách.(japa, r)
V kaviarni Roland na Hlavnom námestí býval na Nový rok nával.
FOTO SME – PAVOL FUNTÁL