BRATISLAVA. Najdôležitejšou udalosťou roka 2008 bolo pre bratislavskú samosprávu prijatie novely zákona o hlavnom meste v parlamente, ktorá začne platiť od 1. januára 2009. Pre TASR to uviedol predseda Regionálneho združenia mestských častí hlavného mesta SR Bratislavy Richard Frimmel.
Návrh novely bol kompromisným výsledkom asi rok a pol trvajúcich rokovaní medzi primátorom Andrejom Ďurkovským a starostami 17 mestských častí (MČ), konštatoval. Nešlo o to, aby si MČ alebo primátor vybojovali lepšie postavenie, ale aby Bratislavčania mali čo najlepší prístup k tomu, čo má pre nich samospráva robiť, vysvetlil.
Za negatívum označil, že v novele nie je príspevok zo štátneho rozpočtu pre Bratislavu na plnenie úloh hlavného mesta. "Šokovalo ma, že na návrh poslanca mestského zastupiteľstva Bratislavy a poslanca Národnej rady SR, nakoniec túto vec z návrhu stiahli," uviedol v tejto súvislosti. Návrh teda ostal "bez peňazí" a každý rok bude treba bojovať o to, koľko dostane Bratislava zo štátneho rozpočtu, ozrejmil.
Významnou udalosťou končiaceho roka je prijatie dodatku štatútu mesta o prerozdelení financií medzi mestské časti v roku 2009, kde sa uplatnil určitý princíp solidarity.
Ďalej je to komunikácia na korektnej úrovni medzi primátorom a MČ. "Je to krok vpred oproti predchádzajúcim rokom, kde sme urobili niektoré ústupky my, niektoré magistrát," povedal Frimmel, ktorý je starostom Nového Mesta. Dodnes je však presvedčený, že centrálny výber dane z nehnuteľností v Bratislave nie je výhodný. Predtým ho mestské časti robili 14 rokov. Stále máme plné ústa decentralizácie a tu urobíme úplne opačnú vec, uzavrel.