BRATISLAVA. Vydržať aspoň hodinu v sude až po krk zasypaný ľadom – o to sa chce pokúsiť 42-ročný otužilec Tibor Birčák z Dolnej Seče. Pokus o zápis do Guinnessovej knihy rekordov má prebehnúť na bratislavských oslavách Silvestra.
Od 19.30 bude Birčák na Hlavnom námestí v päťstolitrovom sude s ľadom s teplotou mínus 18 stupňov. Maximálne tam môže zotrvať, kým mu telesná teplota neklesne o viac ako štyri stupne Celzia.
„V ľade budem teraz už tretíkrát,“ hovorí. „Krízových je prvých päť až sedem sekúnd, takisto ako keď je človek v studenej vode.“ Vysvetľuje, že štyri až päť minút sa ľad topí. „Potom sa okolo tela urobí film a ľad sa prestane topiť.“
Tibor Birčák sa otužuje už 18 rokov. Ako hovorí, na začiatku bola cesta do susednej dediny v slnečný februárový deň, keď sa rozhodol vyskúšať vodu v Hrone. „Najskôr som si povedal, prejdem sa len v malej vode. Zrazu to bolo po kolená, a potom po pás.“
Otužuje sa celoročne, pripravuje sa aj na svoju úlohu v sude s ľadom. „Chodím trikrát týždenne plávať do Hrona,“ povedal. Obyčajne pláva 35 až 40 minút. „Niekedy býva voda v rieke špinavá. Využívam teda vodu, ktorú mám z domácej studne. Tá má asi dva až tri stupne.“
Predprípravou na Silvestra bolo aj plávanie s ďalšími otužilcami v Draždiaku počas vianočného dopoludnia. Vo vode ostal Birčák 45 minút.
Vydržať v sude plnom ľadu mu má posledný deň v roku pomôcť aj špeciálna výživa. Má spomaliť znižovanie telesnej teploty. „Uvidíme, čo to spraví.“
Birčák potvrdzuje, že otužovanie prispieva k lepšej zdravotnej kondícii. „Ak aj niekedy prechladnem, do dvoch dní som z toho vonku.“
Ľuďom, ktorí by chceli s otužovaním začať, odporúča najskôr po dva až tri mesiace každodennú studenú sprchu. „Dobré je celý rok plávať. Začať v lete, keď je voda teplá,“ radí. „Na jeseň by to potom malo byť dvakrát za týždeň.“
Autor: dagu