BRATISLAVA. Snaha o to, aby bolo počas sviatkov všetko perfektne pripravené, môže vyvolávať stres a hádky. Viac ohrození bývajú ľudia s psychickými problémami a osamelí.
Napätie a životné krízy
„Naši psychológovia a psychiatri hovoria, že sviatky sú emocionálne vypäté obdobie,“ hovorí Oľga Valentová z Ligy za duševné zdravie. Nie každého život spĺňa podmienky vianočnej idyly. „Niekomu zomrel blízky človek, rozvádza sa alebo má v rodine vážne chorého – Sviatky napätie ešte vyostria.“
Odborníci radia neočakávať od Vianoc priveľa. Ľudia by sa mali vyhnúť tomu, aby riešili vážne problémy. Tí, ktorí práve neprežívajú šťastné obdobie, by sa mali pokúsiť nájsť v sebe vnútorný pokoj.
Tiež osamelosť sa na Vianoce môže zdať neznesiteľná, pribúdajú samovražedné pokusy. Varovným signálom by malo byť to, ak sa správanie človeka radikálne zmení – treba vyhľadať odbornú pomoc. Valentová hovorí, že pre osamelých ľudí je dôležité, aby aspoň časť Štedrého večera strávili s niekým trochu blízkym.
Linka dôvery nefunguje
Čo sa týka pomoci cez linku dôvery, Bratislavčania sú v nevýhode. „Liga rokuje s operátormi a sponzormi, snaží sa oslovovať aj ministerstvá a na linku získať peniaze,“ hovorí Valentová. Liga už viackrát upozorňovala, že službu by mal zabezpečiť štát. Počas niekoľkých rokov, keď linka v hlavnom meste fungovala, klesol počet samovrážd o desať percent.
„Kto by mal cez sviatky problémy, môže sa obrátiť aspoň na internetovú poradňu. Psychologička bude pomáhať zo svojho domu.“ Písať sa dá na psycholog@dusevnez.sk alebo poradna@dusevnez.sk. Fungovať by mohli aj linky dôvery v Nitre (037/6523222), Košiciach (055/6222323) a Prešove (051/7731000).
Autor: dagu