BRATISLAVA. V rámci novely Štatútu hlavného mesta SR Bratislavy, s ktorou sa ráta v roku 2009, je potrebné presadiť spravodlivý spôsob delenia výnosu daní z príjmov fyzických osôb a výnosu daní z nehnuteľností medzi jednotlivé mestské časti vrátane princípu solidarity. To je jeden z výsledkov dnešného rokovania Regionálneho združenia mestských častí hlavného mesta SR Bratislavy reprezentovaného ich starostami. TASR informovala hovorkyňa združenia Alžbeta Klesnilová.
Združenie sa zaoberalo situáciou, ktorá vznikla na poslednom zasadnutí mestského zastupiteľstva pri prerokúvaní návrhu dodatku štatútu. Predstaviteľom malých mestských častí sa nepáčilo, že v rámci solidarity pri deľbe výnosu daní z príjmov fyzických osôb a daní z nehnuteľností majú dostať len 70 miliónov Sk (2,32 milióna eur) namiesto pôvodne dohodnutých 77 miliónov Sk (2,56 milióna eur).
Kritika, ktorá v tejto súvislosti vznikla, vytvárala dojem, akoby štyri veľké mestské časti Staré Mesto, Nové Mesto, Ružinov a Petržalka obrali sedem malých mestských častí Vajnory, Devín, Lamač, Záhorskú Bystricu, Jarovce, Rusovce a Čunovo - o sedem miliónov Sk (230.000 eur).
Skutočnosť je však taká, že spomínaných 77 miliónov sa štyri veľké mestské časti boli ochotné vzdať v rámci solidarity dobrovoľne, na svoj úkor. A na 70 miliónov ich boli nútené zredukovať pod tlakom skupiny mestských poslancov, s ktorými zástupcovia regionálneho združenia rokovali.
"So znížením na 70 miliónov sme súhlasili preto, lebo to celé mohlo dopadnúť úplne inak. Mne išlo o to, aby mestské zastupiteľstvo schválilo to, čo bude pre malé mestské časti menej bolestivé," vysvetlil novomestský starosta Richard Frimmel, ktorý združeniu predsedá.
Starostovia v diskusii dospeli k záveru, že spomínaná nespokojnosť malých mestských častí bola výsledkom komunikačného skratu spôsobeného časovou tiesňou.
Petržalský starosta Milan Ftáčnik konštatoval, že regionálne združenie čaká veľká diskusia o štatúte mesta. "Mala by v ňom byť zakotvená solidarita vrátane jej minimálnej hranice, aby tu bola istota. Ak sa to nebude dať riešiť v štatúte, potom to bude treba riešiť vyššou právnou normou," doplnil.