BRATISLAVA. Sedem mestských častí Bratislavy včera bojovalo o milióny. Mestskí poslanci schvaľovali dodatok k štatútu mesta, kde sa hovorí aj o prerozdelení peňazí.
Malé mestské časti pod 10-tisíc obyvateľov, ktorých je v Bratislave sedem, mali od väčších dostať v rámci solidarity 77 miliónov korún (2,55 milióna eur). Medzi väčšie sa rátajú Petržalka, Staré Mesto, Nové Mesto a Ružinov, prispieť mali každá na úkor vlastných rozpočtov sumou od 12 do 23 miliónov korún.
Týždeň pred schválením sa však objavila nová verzia, ktorú mali poslanci schvaľovať včera. V nej sa už hovorilo iba o 70 miliónoch (2,32 milióna eur), teda pevne stanovenej sume, ktorú budú dostávať z výnosu z daní, namiesto pôvodných percentuálnych podielov.
Džentlmenská dohoda
Existovala džentlmenská dohoda, že podiely sa vyjadria percentuálne. Ja sa pýtam, prečo? Vymiera Lamač? Bolo tu zemetrasenie?“ pýtala sa starostka Lamača Oľga Keltošová. Nepáčilo sa jej, a spolu s ňou ani ďalším šiestim starostom, že ich mestské časti majú dostať menej, hoci obyvateľov im neubúda. „Môžeme riešiť len havárie. Sme na tom tak, že keby sme dostali dvakrát toľko, aj tak to nevyriešime,“ povedala starostka Devína Ľubica Kolková.
Blažej: Beriete a vydierate
Siedmi starostovia na to ohlásili, že sťahujú svoje podpisy spod materiálu, ktorý pôvodne podporovali – ešte kým sa zmenil. To rozčúlilo poslanca Pavla Blažeja (OK). „Beriete Petržalčanom, Staromešťanom. Váš obyvateľ dostane podstatne viac ako obyvateľ Starého Mesta. Čo tu vydierate?“ vykrikoval.
„Solidarita neznamená spravodlivosť. Je mi smutno, keď vidím starostov malých častí, ako sa cítia ukrivdení,“ povedala Viera Kimerlingová (KDH).
„Keby sa mali brať do úvahy všetky ukazovatele, aby bolo prerozdelenie spravodlivé, došlo by sa k úplne iným číslam,“ upozornil viceprimátor Milan Cílek. Starosta Milan Ftáčnik si dokonca myslí, že pevne stanovená suma pre malé časti môže byť výhodou, v čase krízy totiž majú istotu.
Podobná diskusia čaká poslancov aj na budúci rok pre nový zákon o meste. Zmeny, ktoré včera prešli, sa týkajú len roka 2009.