BRATISLAVA. Mesto chce dať na budúci rok opraviť osvetlenie oblúka mosta Apollo, ktorého časti prestali svietiť už pár mesiacov po jeho slávnostnom otvorení. Náklady na výmenu technológie by mali dnes schvaľovať mestskí poslanci.
Hovorkyňa Eva Chudinová povedala, že by to malo byť 6 až 8 miliónov a nové led diódy by mali svietiť 150tisíc hodín.
Projektant: Je to pridrahé
„Celá svetelná technika inštalovaná na moste Apollo stála približne milión korún. Svetelné hady na oblúku z toho asi 200tisíc. Už pri ich inštalovaní sme vedeli, že had so žiarovkami je najslabším článkom reťazca,“ reagoval Ján Novomeský, autor svetelnotechnického návrhu osvetlenia Apolla. Dodal, že šesťnásobný nárast cien svetelných zdrojov medzitým nenastal, ceny skôr stagnujú.
Projekt osvetlenia mosta robili asi päť rokov predtým, ako sa montovalo.
Ušetrili 100-tisíc
„Vtedy neboli iné možnosti, ale keď sa osvetlenie v roku 2004 realizovalo, už sme navrhovali, že treba použiť hada s ledkami – najnovšími svetelnými zdrojmi. Bolo by to bývalo možno o 100-tisíc korún viacej, investor však túto zmenu odmietol s tým, že žiadne zmeny nedovolí, aby sa nezvýšili náklady.“ Náklady na most sa pritom počas jeho stavby zvýšili z 3,6 miliardy korún (1,2 milióna eur) na 4,3 miliardy (1,42 milióna eur).
Svetlomety neprešli
Novomeský hovorí, že problém bočného osvetlenia mosta riešil aj pred dvoma rokmi. „Ponúkli sme vtedy mestu riešenie asi za pol milióna, zhodiť hada a osvetliť oblúk štyrmi svetlometmi s možnosťou zmeny farby svetla, ku ktorým by sa dalo ľahko dostať v rámci údržby.“
Projektant tvrdí, že oblúk je dostatočne osvetlený zospodu svetlometmi osvetľujúcimi závesy mostovky a najjednoduchšie by bolo hada vypnúť.
Nebezpečná údržba
Údržba vo výške je zložitá a nebezpečná, a keď časť osvetlenia vypadne, bude to vždy biť do očí. „Životnosť lediek, ktorú mesto udáva – 150-tisíc hodín – je dosť zavádzajúca, veľmi kvalitné biele ledky vydržia asi 40-tisíc hodín. Za priaznivých okolností môžu niektoré svietiť aj 100–tisíc, ale ich svetlo už nebude prakticky viditeľné.“
Most Apollo otvorili v septembri 2005, pôvodný termín bol máj. Stavbu financovali zo štátneho rozpočtu, z úveru Európskej investičnej banky a z mestských peňazí. Hlavným investorom bola spoločnosť Metro.