BRATISLAVA. Na Vianoce chcú ľudia väčšinou veľké, voňavé stromčeky alebo dajú prednosť umelým. Po sviatkoch sa zo živých stromov stane kompost. Využiť sa dá aj odpad z umelých. Najekologickejší vianočný stromček je však asi taký, ktorý sa celý rok pestuje v kvetináči.
Stromy, ktoré sa predávajú ako rezané, vyrastajú na plantážach. Arborista Tomáš Fraňo hovorí, že sa s nimi ráta na tento účel. V meste ich dostať už niekoľko dní v obchodných centrách aj na trhoch. Jedličky pred Tescom na Kamennom námestí vyjdú na 500 korún (16,6 eura) za meter. „Kupujú sa už teraz, aj keď zatiaľ nie až tak vo veľkom,“ hovorí predavačka.
Šetrný prístup
Alternatívou je stromček v kvetináči. Je však menší a vnútri vydrží len niekoľko dní. „V teple neskôr uschne a vonku by zasa zamrzol,“ povedal Fraňo. Dodal, že najšetrnejšie by bolo pestovať zakrslú formu ihličnanu v dostatočne veľkom kvetináči celoročne, napríklad na balkóne.
Ak cez sviatky na chvíľu ostane vnútri a znova sa vráti na chladnejšie miesto, môže pri dobrej starostlivosti slúžiť niekoľko rokov. Okolo tristo korún (9,96 eura) stojí kontajnerový stromček v Baumaxe.
Na konci je drvička
Obvykle po 6. januári sa začnú rezané živé stromčeky objavovať pri kontajneroch. Odtiaľ ich zvážajú a skončia v drvičke.
Po spracovaní idú do kompostu alebo sa využijú v energetike. Nie sú vraj vhodné na mulčovanie – nástelku, ktorá sa sype okolo rastlín, lebo obsahujú viac ihličia ako dreva.
Do separovaného odpadu
Umelé stromčeky podliehajú móde. Takmer každý rok prídu obchody s novým hitom. Ponúkajú zasnežené, rôznofarebne ozdobené, miniatúrne aj dvojmetrové. Niekedy sa na novinky nechajú zlákať aj tí, ktorí už stromček majú. Zvyšuje sa aj počet ľudí, ktorí sa rozhodnú umelý nahradiť živým.
Margita Tieleschová zo spoločnosti Odvoz a likvidácia odpadu povedala, že umelý strom by sa nemal vyhadzovať do kontajnera na komunálny odpad. Zabrie tam zbytočne veľa miesta. „Najlepšie je doviezť ho do našich zberných dvorov na Ivanskej ceste alebo Bazovej ulici,“ hovorí. „Plastové ihličie sa spáli a na záver sa zo stromčekov odseparujú kovové časti.“
Branislav Moňok z občianskeho združenia Priatelia Zeme, ktorý sa zaoberá triedeným zberom odpadov, hovorí, že spracovať sa často dajú aj plastové časti stromčeka.
„Keď sa dá spracovať mikroténové vrecko, toto by nemal byť problém. Ihličie sa možno spáli, ale z plastu býva aj kmeň.“ Stromčeky odporúča separovať podľa to, či je na nich viac kovových, alebo plastových častí. „Všetko to ešte prejde dotriedením.“
Autor: dagu