BRATISLAVA. „Skúšame otočiť klasický spôsob distribúcie mestských zákaziek. Chceme jednoducho, bez nároku na honorár a bez čakania na výzvu pomôcť svojmu mestu a okoliu.“
To sú slová dvojice architektov Matúša Vallu a Olivera Sadovského. Svojich kolegov oslovili, aby prispeli nápadmi do projektu Mestské zásahy. Jedinou podmienkou bolo, aby boli návrhy architektonicky reálne. „Bez toho, aby sme kritizovali mesto či dobu, chceli sme prispieť k tomu, aby sme sa dostali z momentálnej situácie,“ hovorí Vallo.
Úsmevné fikcie a fantázie
A tak teraz 35 tímov predstavuje v Slovenskej národnej galérii svoje návrhy. Je medzi nimi napríklad peší most cez Dunaj, mólo s bazénmi na nábreží, ale aj eskalátory na strechu Dómu sv. Martina. „Očakávame, že tlak na zlepšenie týchto priestorov sa dostane na vyššie miesta a vtedy už bude z čoho vyberať,“ dodáva Vallo. „Niektoré návrhy sú úsmevné, ale iné realizovateľné.“
Pozitívny prístup
Jeden z investorov si už vybral. Firma Grunt by chcela peší most cez Dunaj, ako ho navrhujú práve Vallo a Sadovský. Naň však treba dohodu s mestom a hlavne peniaze.
Mesto oceňuje pozitívny prístup, ale preferuje menšie projekty. „Niektoré sú realizovateľné do leta, hlavne tie, ktoré majú význam pre menšie lokality,“ hovorí Milan Vajda z magistrátu. Napríklad digitálna panoráma na plote americkej ambasády, schody na Klariskej alebo chodníky na južnom brehu Dunaja. „Nejde o stámilióny, ale len státisíce.“ Od budúceho roka bude mesto navyše môcť čerpať z fondu únie na regeneráciu sídel, ktorý využívajú takéto projekty.
![]() Kúpanie v bazéne na úrovni hladiny rieky by umožňovalo mólo na nábreží. VIZUALIZÁCIA – VALLO SADOVSKY ARCHITECTS |
![]() Zelený starý most, ktorý by sa mohol stať parkom, zrejme zostane fikciou. Autori ale chápu svoj projekt ako príspevok do otvorenej diskusie. VIZUALIZÁCIA – FORM ASSOCIATES LONDON |
Zeleň v električkovom páse je jednoduché a efektívne riešenie. VIZUALIZÁCIA – GUTGUT |
Autor: Dorota Kráková © SME