BRATISLAVA. Ak mesto Bratislava rokuje s investormi o ich projektoch alebo sa k nim vyjadruje, žiada vytvorenie dostatku zelených plôch a adekvátneho počtu parkovacích miest na ich vlastných pozemkoch.
Mesto tiež spravidla žiada, aby v rámci výstavby vytvorili čo najväčší podiel zelene prístupnej verejnosti. "To znamená, že nielen vo vnútroblokoch stavieb pre ich obyvateľov a nájomcov. V prípade nových veľkých obytných zón požadujeme aj plochy pre šport a rekreáciu," povedal pre TASR námestník bratislavského primátora Tomáš Korček.
Magistrát tiež prerokúva s developérmi väčšie projekty, ktoré podstatne zmenia konkrétnu lokalitu a zámery, ktoré si vyžiadajú zmeny v územnom pláne.
Viceprimátor uviedol, že v záujme mesta sú minimálne stavebné zásahy do území, ktoré aktuálny územný plán definuje ako stabilizované. V rámci rozvojových území je to prestavba a obnova bývalých priemyselných zón či presun existujúcich podnikov inam, ako napríklad Istrochemu v mestskej časti (MČ) Nové Mesto. Magistrát, ktorý vydáva záväzné stanoviská k výstavbe, zaznamenal od jari tohto roka určitý pokles navrhovaných investičných zámerov.
Územný plán rozdeľuje územie mesta okrem iného na stabilizované a rozvojové plochy. "V stabilizovaných územiach nie je prípustné zahusťovanie novou zástavbou respektíve veľké investičné stavby, príkladom je obytná zóna okolo jazera Štrkovec v MČ Ružinov," vysvetlil Korček. V rozvojových územiach, ktoré zahŕňajú najmä bývalé skladové a výrobné areály a poľnohospodárske plochy, je prirodzený priestor pre rozsiahle investície. Zdôraznil, že podrobnejšie regulovanie územia majú v rukách mestské časti prostredníctvom územných plánov zón.
Podľa Korčeka sa finančná kríza môže prejaviť na dlhodobo pripravovaných investíciách dvoma spôsobmi. Buď sa v plánovanom termíne nezačnú stavať alebo sa výrazne zníži objem výstavby.
"V prvom prípade nemá mesto žiadne kompetencie, pretože nikoho nemožno prinútiť niečo stavať, ak mu to ekonomika projektu neumožňuje. Druhý je z pohľadu mesta vo väčšine prípadov skôr vyhovujúci," konštatoval. V tejto súvislosti pripomenul, že územné rozhodnutia a stavebné povolenia na projekty s konkrétnym objemom zástavby vydávajú stavebné úrady, ktoré sú na mestských častiach.