BRATISLAVA. ČTK to potvrdili viacerí predajcovia. Novú menu Slovensko zavedie o necelý mesiac. Eurá si našli svoje miesto aj vo výrobkoch niektorých ľudových remeselníkov.
"Kožené mešteky kupujú ľudia na eurá," povedala ČTK remeselníčka zo stánku s koženými výrobkami, podľa ktorej tradičné mešce zažívajú pre euro renesanciu. Slovákom po zavedení eura oťažejú peňaženky najmä pre viac druhov mincí v novej mene. Keďže sú na Slovensku navyše často nižšie ceny než v krajinách západnej Európy, na menšie nákupy neraz postačia len mince. Zvýšený záujem o europeňaženky potvrdili ČTK aj ďalší predajcovia.
Predávajúci s ľudovými výrobkami sa zhodli na tom, že Slováci majú stále blízko k tradíciám a radi obdarúvajú svojich blízkych ručne vyrobenými tradičnými darčekmi. "Kapsičky, ktoré sa kedysi používali na hocičo, dnes kupujú ľudia na mobily," poznamenala predavačka s koženými výrobkami.
Niektorí ľudoví výrobcovia svoje výrobky dopĺňajú aj modernými prvkami. Vlastimil Havlíček z predajne Keramik má vo svojej ponuke špeciálny hrnček na čaj. "To je moja novinka, ja to nazývam kapsáč," opísal hrnček, ktorý mal na jednej strane "kapsu" na vrecko použitého čaju.
Darčeky pre svojich blízkych prišli dnes na výstavisko vybrať aj dvaja žiaci z Dunajskej Lužnej. "Kúpil som sestre a mame voskového sloníka," povedal jeden z nich.
Dni Vianoc, ktoré potrvajú do 21. decembra, ponúkajú rôznorodý tovar v 330 stánkoch. Minulý rok podujatie v Inchebe navštívilo viac ako 90.000 ľudí. Podľa hovorkyne Incheby Martiny Štofanikovej si od tohtoročných trhov sľubujú minimálne podobnú účasť ako vlani.
jpa fil