SME

Vianočné trhy sú miestom stretnutí

Vianočné trhy pre Prahu organizuje súkromná firma. Oproti bratislavským sú väčšie, no vraj bez atmo­s­fé­ry. Viedenský Christkindlmarkt zas patrí k najstarším v Európe.

Zo 107 stánkov na Hlavnom a Františkánskom námestí patrí 41 gastronómii, v ostatných sa predávajú drobné vianočné darčeky. Päť stánkov patrí charite.Zo 107 stánkov na Hlavnom a Františkánskom námestí patrí 41 gastronómii, v ostatných sa predávajú drobné vianočné darčeky. Päť stánkov patrí charite. (Zdroj: SME – OLIVER FILAN)

STARÉ MESTO. Zvláštne zmiešané vône nesúce sa centrom mesta sú jasným dôkazom toho, že čas Vianoc sa blíži. Trhy sa už začali.

Prvý ročník novodobých trhov rozžiaril Hlavné námestie už v roku 1993. Mesto sa pri ich koncipovaní vraj inšpirovalo trhmi iných európskych miest. Dramaturgiu a dizajn ladilo podľa vzoru Bruselu, Štrasburgu či Norimbergu.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

„Stretneme sa večer na vianočných,“ dohaduje sa mladý párik po ceste v električke. „A aby sme sa našli, tak zľava pod stromčekom.“ Na Hlavnom býva večer naozaj poriadne plno. Pretlačiť sa davom pri stánkoch s plným pohárom vareného a ešte k tomu nevyliať, to už je naozaj umenie.

SkryťVypnúť reklamu

V tomto roku to nie je inak. Situáciu ešte zhoršilo uzavretie nádvoria Starej radnice, ktoré bývalo ďalším trhovým dejiskom. Jednodňoví turisti z Prahy a najmä z Viedne sem však stále chodia radi. Pochvaľujú si komornejšiu a intímnejšiu atmosféru, ktoré uzavreté Hlavné a Františkánske námestia ponúkajú.

V Bratislave zastal čas

Pravidelní návštevníci trhov istotne poznajú ten magický pocit zastavenia času. Chvíľu sa zdá, akoby ten rok ani neprešiel. Niektoré stánky stoja na úplne rovnakých miestach ako vlani, predáva sa v nich rovnaký tovar, možno len za vyššiu cenu a navyše v nich spoznávate rovnaké, známe tváre.

Originálna je tohto roku aspoň čiastočne zmenená programová dramaturgia. To, či išlo o zmenu k lepšiemu, sa však ukáže, až keď sa trhy skončia.

SkryťVypnúť reklamu

V Bratislave sa má počas decembrových vystúpení na Hlav­nom námestí stretnúť celé Slovensko. „Na tento nápad, osloviť mestá a obce Slovenska, pozvať ich do Bratislavy a poskytnúť im priestor na Hlavnom námestí, sme prišli pri spoločnej diskusii,“ vysvetľuje Soňa Ďurčanská, vedúca programového úseku Bratislavského kultúrneho a informačného strediska. „Vieme, že Bratislavu zvyšok Slovenska príliš nemusí. Chceli sme ich sem pozvať a ukázať im našu pohostinnosť, nie nafúkanosť.“ Tak sa na pódiu Hlavného námestia až takmer do Vianoc postupne vystrieda 32 mimobra­tis­lavských súborov z každého kúta Slovenska.

Monumentálna Praha

Vianočné trhy v Prahe sa tento rok začali len o deň neskôr ako bratislavské. Sú väčšie, vyzdobenejšie a niektorí vravia, že aj gýčovejšie. Rozdielna je aj ich organizácia a kompozícia stánkov na námestí. Pre mesto ich organizuje súkromná firma. Tradične sa odohrávajú na Staromestskom a Václavskom námestí.

SkryťVypnúť reklamu

Tento rok tu vianočné stánky stoja 34 dní a prečkajú tu až do silvestrovských osláv. Pražské trhy sa nesú vraj v znamení českých zvykov a tradícií, zábavu im vytvárajú najmä folklórne súbory.

Predajné trhové domčeky sú otvorené počas pracovného týždňa od deviatej ráno do siedmej hodiny večer, počas víkendov do ôsmej. Občerstvovať sa však návštevníci v stánkoch môžu až do polnoci.

Trhová architektúra

Na rozostavenie stánkov bolo v Prahe vypracované takmer dokonalé architektonické riešenie. Vďaka rozľahlosti námestia je možné sa medzi stánkami pohybovať komfortnejšie a voľnejšie. Tlačenica ako večer na našom Hlavnom námestí tu neexistuje. Možno však aj vďaka nej majú u nás ľudia na trhoch k sebe akosi bližšie.

„Ponuka jedla a pitia je na Staromestskom dosť zúfalá a atmosféra absolútne žiadna,“ povedal Bratislavčan Karol, žijúci niekoľko rokov v Prahe. „Nám, čo sme zvyknutí na priam živelné bratislavské trhy, tie pražské pripadajú naozaj neosobné,“ dodáva jeho priateľka Zuzana. „Výhodou ale je, že v Prahe myslia aj na to, že človek musí ísť i na toaletu.“

Oproti Bratislave majú v Prahe trhy skoro v každej štvrti. Sú menšie a miestnymi vraj obľúbenejšie. „Trhy na Staromestskom sú organizované pre turistov, takže tam nechodím,“ vysvetlil pražský rodák Jirka.

Na porovnanie

107 stánkov s jedlom a darčekmi na Hlavnom a Františkánskom námestí

140 stánkov je k dispozícii na najväčších viedenských trhoch

26 dní sú otvorené bratislavské trhy

34 dní trvajú na Staromestskom a Václavskom námestí v Prahe

40 dní využívajú ľudia stánky pri viedenskej radnici

22-metrový vianočný smrek na Staromestskom námestí

18 metrov má ozdobený smrek stojaci na staromestských trhoch na Hviezdoslavovom námestí

15-metrový a asi tridsaťročný je smrek na Hlavnom námestí

32 mimobratislavských súborov vystúpi v programe na Hlavnom námestí

(lut)

Viedenské trhy sú tradičné a plné vôní

Radničný trh vo Viedni má za sebou vyše sedemsto­roč­nú históriu. Stánky tu budú otvorené aj na Štedrý deň.

Najväčší a najstarší trh vo Viedni je pred radnicou, stojí tu 140 stánkov. Otvorili sa už 15. novembra. Návštevnosť je obrovská a počas sezóny sem príde aj niekoľko miliónov ľudí.

Masa ľudí pohybujúca sa v zá­s­tupe medzi stánkami pripomína kotol. Ľudia sa tlačia v pomaly sa pohybujúcom dave, v ruke poháre s punčom, cukrová vata, balóny, langoše, buchty, fotoaparáty, klobásy. Pod nohami kočíky, deti, psy.

K trhom patrí aj teraz vyzdobený priľahlý park, ktorý ukrýva hovoriaci strom Frosti a iné detské atrakcie. Súčasťou sprievodného programu sú aj koncerty svetových zborov. Každodenné sú i vežové koncerty.

Menšie sú príjemnejšie

Príjemnejšie sú menšie a „vzdušnejšie“ trhy, napríklad pred Museumquartier či pred zámkom Schönbrunn. Tam stojí v kruhu 60 stánkov, z toho asi polovica ponúka jedlo a pitie. Ostatné najrôznejšie predmety, ktoré majú vyvolať vianočnú atmosféru.

Zaujímavý je stánok s drevenými betlehemami domáceho výrobcu. Ponúka kompletné betlehemy od malých za desať eur po výpravné, takmer dvestoeurové.

Výhodou usporiadania stánkov do veľkého kruhu je, že kupujúci sa pri nich nedrgajú s konzumujúcimi. Tým ostáva veľká aréna uprostred.

Bez cigánskej

Špecifikom Schönbrunnu navyše je, že pár metrov za trhom sa začínajú záhrady a vyhliadkový kopček. Aj tu sedia na lavičkách ľudia popíjajúci punč či varené víno.

Na trhoch pred zámkom sa najviac kupuje punč a varené víno. Víno tu stojí tri eurá. V porovnaní s Bratislavou, kde víno na trhoch dostanete za 20 až 30 korún. Cena punču je okolo troch-štyroch eur, záleží od typu. Oproti bratislavským trhom sa tu menej jedia väčšie jedlá. Nerozvoniava tu cigánska ani kapustnica, ale škorica a sladké vafle. Obľúbené sú najmä zemiaky pečené v alobale a plnené či opekané. Viedenské trhy na rozdiel od bratislavských fungujú aj počas Štedrého dňa.

(japa, lut)

Christkindlmarkt na Radničnom námestí sa začal už 15. novem­bra. Bude trvať až do 24. decembra.

CHRISTIAN FÜRTHNER

Trhy na Hlavnom námestí sú obľúbené. Stánky tu budú fungovať až do 23. decembra.

FOTO SME – OLIVER FILAN

Pražské trhy na Staromestskom a Václavskom námestí lákajú najmä turistov.

FOTO – JIŘÍ ŠVORC

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Bratislava

Komerčné články

  1. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  2. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Motoristi späť za volantom. Riziko nehôd opäť rastie.
  2. Lávové polia i skvostné pláže. Lanzarote je dôkazom sily prírody
  3. Tvorivé háčkovanie aj 30 otázok pre Hanu Gregorovú
  4. Budúci lesníci opäť v teréne: S LESY SR vysadia les novej generá
  5. Slovenské naj na jednom mieste. Stačí lúštiť
  6. Nový rekord v politickom terore utvorili Červení Khméri
  7. Šéf nemocníc v Šaci Sabol: Nemôžeme byť spokojní s počtom roboti
  8. Chcete dokonalé zuby? Čo vám reklamy nepovedia
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 104 211
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 22 229
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 12 046
  4. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 7 065
  5. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 5 761
  6. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 5 174
  7. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 4 633
  8. Šaca - centrum robotickej chirurgie na východe Slovenska 4 543
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu