VRAKUŇA, PETRŽALKA. Vrakuňa má do dvoch rokov prejsť na kúrenie drevoštiepkou. Plánujú preto upraviť najväčšiu kotolňu na svojom území. Samospráva tým chce zaistiť stabilnú cenu za teplo.
Hovorkyňa Jasmína Matúšová povedala, že výhodou pri biomasovom riešení je aj to, že sú sídliskovou mestskou časťou.
Najskôr upravia školy
O šetrení tepelnej energie uvažuje aj Petržalka. Pripravuje viacero projektov. Na začiatku by sa mali upraviť podmienky vo verejných budovách. Hovorca Petržalky Ľubomír Andrassy povedal, že chystajú projekt na komplexné zateplenie hlavne základných škôl. „Zahŕňa to plášť, výmenu okien, riešenie strechy. Ušetrili by sme tým až tretinu súčasných nákladov na vykurovanie.“
V priebehu niekoľkých rokov by takto chceli prerobiť všetky školy. Dokončiť projektovú dokumentáciu a začať s prácami by mohli stihnúť už budúci rok. Petržalskí poslanci by o tom mali rozhodovať na najbližšom zastupiteľstve. „Nejde len o zateplenie, ale aj o zvýšenie hodnoty majetku mestskej časti.“
Ešte viac by za teplo vo verejných budovách ušetrili, ak by sa nevyhrievali len plynom. „Máme ponuky na využitie prírodných tepelných zdrojov vykurovania.“
Vyskúšať by mali aj úpravu starej budovy na energeticky pasívnu. Takáto rekonštrukcia sa pripravuje na Základnej škole Turnianska. Snažia sa na to získať aj peniaze z európskych zdrojov.
Šetrnejšie paneláky
Petržalka sa uchádza aj o projekt Európskej komisie na komplexnú sanáciu panelových domov. Na začiatku roka by už mali vedieť, či Slovensko vybrali do pilotného projektu.
V priebehu niekoľkých rokov by sa menili rozvody, robilo by sa odizolovanie, zateplenie, čím by aj paneláky ušetrili za teplo.
Autor: dagu