BRATISLAVA. Investori majú záujem stavať na miestach, kde boli v minulosti priemyselné zóny a fabriky.
Obvodný úrad životného prostredia má na stole štúdiu na výstavbu v areáli bývalého Gumonu, o povolenie žiada aj spoločnosť FSI Development. Stavať chce na území, kde kedysi boli Chemické závody Juraja Dimitrova, dnes Istrochem.
Najprv dekontaminácia
Majitelia areálu bývalej gumonky Internationale, hotel Tatra a Koruna Invest, by tam chceli stavať komplex Klingerka, jeho súčasťou majú byť hotel a byty.
Pod bývalou fabrikou je ropné pole, pozostatok bombardovania vtedajšej rafinérie Apollo spred takmer 50 rokov. Počas druhej svetovej vojny na ňu ako na vojenský cieľ zaútočili spojenecké lietadlá.
„Je to časovaná bomba,“ povedal o zamorenom areáli gumonky Gustáv Laca zo spoločnosti Koruna Invest. Potvrdil, že ropné pole plánujú odstrániť.
Na tom trvá aj obvodný úrad životného prostredia. Prednosta Patrick Lutter hovorí, že ak chcú stavať, musia pôdu vyčistiť. „Sme za dekontamináciu do hĺbky najmenej 15 metrov.“
Kto chce stavať, musí čistiť
Dekontamináciu odhaduje Lutter na desiatky miliónov korún. „Nemyslím si, že to bude tento rok či na budúci. Keď sa niečo rozleje, nerozleje sa to na presnú parcelu, ale do okolia. Preto je potrebná plošná dekontaminácia.“
Podobne je to aj s územím, ktoré patrilo dimitrovke. Úrad vydal zamietavé stanovisko k zámeru na rohu ulíc Vajnorská – Odborárska. Majú tam byť byty, hotel a vzdelávacie a relaxačné centrum. Podľa Luttera je tam kontaminácia zrejme ešte väčšia. „Sú tu zlúčeniny z produkcie závodov z niekoľkých desiatok rokov. Vtedy bolo bežné, že keď sa nepodarila šarža výroby, vyhodila sa von,“ hovorí. A kým sa to neodstráni, úrad nepovolí nič, v rámci čoho by sa tam dlhodobo zdržiavali ľudia.
Bez eurofondov
Úrad očakával, že na riešenie starých environmentálnych záťaží sa budú dať použiť eurofondy, ale zákon zatiaľ v parlamente neprijali. Napríklad v Česku sa na tieto účely využívala časť peňazí z privatizácie.
Podľa prvotných údajov si zrejme investori plánujú náklady na vyčistenie nahradiť. Oba zámery rátajú s výškovými dominantami – Klingerka má mať 45-podlaží a FSI Development chce dve 16-podlažné, dve 13-podlažné, jednu 15- a jednu 11-podlažnú budovu.