BRATISLAVA. Krajský stavebný úrad (KSÚ) v Bratislave nezákonne vylúčil zo stavebného konania v súvislosti s výstavbou na Štefanovičovej ulici v hlavnom meste OZ Občiansku iniciatívu za zachovanie životného prostredia, rozhodol o tom vo štvrtok Krajský súd v Bratislave.
Stavba bola plánovaná na mieste platanového parku pri Slovenskom rozhlase a zároveň na pozemku hlavného mesta. Ako agentúru SITA informovala Soňa Párnická z OZ, súd toto rozhodnutie KSÚ rozsudkom zrušil. "Súd potvrdil, že KSÚ občianske združenie nezákonne vylúčil z konania.
Tým bol aj proces povoľovania budovy nezákonný. Krajský stavebný úrad v rozpore so zákonom znemožnil občianskemu združeniu zasadiť sa za ochranu životného prostredia a stromov pri stavbe budovy," konštatoval právny zástupca občianskeho združenia Peter Wilfling.
Rozhodnutie súdu je podľa neho precedens aj pre iné prípady, v ktorých by sa úrady snažili vylúčiť združenia občanov z niektorého zo štádií povoľovania.
Vlastníkom pozemku na Štefanovičovej ulici je podľa Párnickej stále hlavné mesto, investorom je firma Mariana Kočnera. "V roku 2002 primátor Jozef Moravčík zriadil na tento pozemok vecné bremeno v prospech investora, s tým, že mesto strpí výstavbu budovy a jej následné užívanie. Túto neobvyklú dohodu mesto nezrušilo ani za súčasného primátora Andreja Ďurkovského, dokonca jej platnosť predĺžilo," uviedla Párnická.
Výstavba bola podľa nej už od začiatku sprevádzaná nezákonnými postupmi, pretože sa realizovala v rozpore s územným aj stavebným povolením a s územným plánom mesta. "Namiesto občianskej vybavenosti začal investor stavať iba byty.
Stavba má väčšie rozmery čo do pôdorysu aj do výšky, ako bola povolená. Investor v rozpore s povolením namiesto sedem nadzemných podlaží postavil desať podlaží. Namiesto obchodov budú garáže," spresnila Párnická. V máji 2007 oznámilo OZ účasť v stavebnom konaní stavby na Štefanovičovej, staromestský stavebný úrad na čele so starostom Andrejom Petrekom ich však podľa Párnickej z konania vylúčil, čo potvrdil aj Krajský stavebný úrad na čele s Jánom Manom.
"Oba stavebné úrady argumentovali tým, že občianske združenie bolo účastníkom územného konania, a preto nemusí byť aj účastníkom stavebného konania. Súd tento argument však odmietol z dôvodu, že nemá oporu v zákone," vysvetlila. Zároveň doplnila, že investor hneď po vydaní stavebného povolenia nezákonne vyrúbal platany a okamžite začal stavať.
Vo februári tohto roku začal staromestský stavebný úrad dve konania - o dodatočnom povolení stavby a správne konanie za nezákonné práce nad rámec už platného stavebného povolenia, konkrétne za pokračovanie výstavby nad úrovňou siedmeho nadzemného podlažia.
"Výsledkom konaní správnych orgánov je, že v pamiatkovej zóne vyrástla obrovská 10-podlažná budova, ktorá výrazne presahuje rozmery okolitých stavieb," konštatovala Párnická.
Občianke združenie zároveň upozorňuje na to, že hlavné mesto netrvá na dodržaní všeobecne záväzného nariadenia o verejnej zeleni, ktoré hovorí, že investor je povinný vytvoriť náhradnú plochu zelene minimálne v rozsahu zodpovedajúcom ploche zrušenej zelene. "Táto skutočnosť sa neobjavila ani v jednom rozhodnutí správnych orgánov. Čiže zeleň z tejto lokality zmizla bez náhrady," dodala Párnická.