BRATISLAVA. Vodiči, ktorí dnes ráno prechádzali cez Staromestskú ulicu v Bratislave, mohli okrem dopravnej špičky zaznamenať aj veľký žltý transparent s nápisom Klimatické zmeny na plný plyn, ktorý visel z nadchodu pri hradbách. Aktivisti organizácie Greenpeace takto upozorňovali na fakt, že v polovici decembra sa bude v Európskom parlamente schvaľovať legislatíva o limitoch emisií oxidu uhličitého z automobilov. Environmentalisti žiadajú slovenských zástupcov v Bruseli a vládu SR, aby podporili efektívnu legislatívu, ktorá prispeje k zníženiu množstva emisií CO2.
"Emisie z automobilového priemyslu tvoria 14 percent z celkových emisií CO2," konštatovala pre TASR Kateřina Věntusová z Greenpeace, pričom poukázala, že na rozdiel od ostatných odvetví tu došlo v posledných rokoch k nárastu. Pokračovala, že postoj SR k danej legislatíve sa zatiaľ silne podobá názoru automobilového priemyslu. "Je nutné, aby Európska únia schválila dostatočne účinnú legislatívu, ktorá pomôže zmierniť klimatické zmeny," zdôraznila.
Cieľom novej legislatívy je, aby priemer emisií predaných automobilov zodpovedal hodnote 120 gramov emisií CO2 na kilometer, objasnila. "Výrobcovia, ktorí by nepriniesli na trh efektívnejšie autá, by mohli očakávať pokuty, ktoré by však v konečnom dôsledku museli zaplatiť spotrebitelia v cene takéhoto automobilu," povedala Věntusová. Návrh Európskej komisie by mal platiť pre všetky autá, ktoré by sa v rámci únie predávali bez ohľadu na krajinu ich pôvodu.
Globálne otepľovanie je jednou z najvážnejších hrozieb v doterajšej histórii. Hľadať účinné riešenie situácie s rastúcimi emisiami skleníkových plynov sa najbližšie pokúsia spoločne ministri životného prostredia z krajín, ktoré pristúpili k zmluve o zmene klímy, a signatári Kjótskeho protokolu na decembrovej konferencii pod záštitou OSN v poľskom meste Poznaň. Na konferencii, ktorá sa uskutoční 1. až 12. decembra, sa zúčastní aj slovenská delegácia.
Priemerná teplota vzduchu na Slovensku vzrastie do roku 2030 asi o 0,6 až 1,3 stupňa Celzia, pričom zvyšovanie teploty bude približne rovnaké v zime aj v lete. V rokoch 1901-2006 nárast teploty predstavoval asi 1,2 stupňa Celzia. Ako sa konštatuje v dlhodobej vízii rozvoja SR, väčší nárast teploty sa očakáva najmä pri väčšom globálnom vypúšťaní emisií CO2 a iných skleníkových plynov do ovzdušia, menší pri prijatí účinných opatrení.