STARÉ MESTO. So zaujímavým výstavným projektom prichádza Slovenská národná galéria, približuje návštevníkom tvorbu sovietskych umelcov obdobia rokov 1955 – 1988. Toto umenie stálo v opozícii k vtedajšiemu režimu.
Zbierka je sústredená na diela neoficiálnych, vtedy na Západe neznámych, no dnes svetoznámych umelcov. Začala vznikať v Nemecku, v Kolíne nad Rýnom od konca 60. rokov 20. storočia a jej budovanie trvalo tri desaťročia.
Zberateli amatéri
Zberatelia neboli profesionálnymi umeleckými historikmi. Kenda Bar-Gera však v 60. rokoch získala rozsiahle skúsenosti pri vedení a práci najprv v kolínskej Galérii Bar-Gera – Gmurzynska, ktorá sa sústredila na umenie ruského konštruktivizmu, neskôr samostatne. Jacob Bar-Gera sa k zberateľstvu prepracoval na základe prehlbujúceho sa osobného záujmu.
Obaja začali pomáhať prenasledovaným umelcom. Zbierka tak vznikala súčasne s umelecký vývojom v sovietskom undergrounde. Keďže diela sa do Nemecka vozili tajne, boli prevažne komorné.
Ilegálny vývoz
Zbierka obsahuje unikátne diela dnes už svetovo slávnych umelcov niekoľkých generácií. Majú v nej diela Vladimír Nemuchin, V. Jakovlev, Ernst Neizvestnyj, Iľja Kabakov, Erik Bulatov, Ivan Čujkov, Vladimír Jankilevskij, Fransisko Infante a ďalší. Za železnú oponu sa zo ZSSR pašovali rôznymi ilegálnymi spôsobmi, zbierka je preto mimoriadne autentická vzhľadom na umelecký vkus zberateľov aj ich politické postoje.
Hlavným krédom umelcov – nonkonformistov bolo uchovať si a obhájiť právo na umeleckú slobodu a nezávislosť i v ťažkých časoch občianskej neslobody a prenasledovania.
Výstava v kurátorskej koncepcii Kataríny Bajcúrovej potrvá do 22. febrára.
Autor: mi