BRATISLAVA. Pentagon, masívnu stavbu uprostred vrakunského sídliska, si väčšina ľudí spája s drogami, bezdomovcami a ďalšími sociálnymi problémami. Časť obyvateľov Stavbárskej 40, 42 sa už pred niekoľkými rokmi rozhodla zmeniť podmienky, v akých žijú.
V dome dlhodobo prebieha projekt Drogy von. Do nápravy sa zapojila samospráva aj polícia. Povesť Pentagonu sa tak stáva o niečo horšou, ako je skutočnosť.
Zlepšenie však napriek doterajšej snahe ostáva len čiastočné. Bezpečnostné obmedzenia v dome vytlačili časť užívateľov drog, ktorí si tu chodia po tovar, medzi blízke domy. Dlhšiu dobu sa na to sťažuje aj susedná mestská časť Podunajské Biskupice.
Zlepšenie o 50 percent
„Stavbárska 40, 42 je špeciálny dom, ktorý potrebuje pomoc zvonku,“ hovorí koordinátor projektu Drogy von Peter Grečko. Projekt sa upravoval s aktuálnym vývojom. Zlepšenie odhaduje Grečko na 50 percent.
Ďalší posun podľa neho nie je možný bez toho, aby obyvatelia cítili aj sociálnu podporu. „Tí, ktorí sa usilujú o zmenu, nesmú pocítiť, že pravidlá sú namierené proti nim, nesmú sa cítiť ohrození.“
Grečko povedal, že zmeniť sa musí aj možnosť trestov za porušovanie pravidiel domu. „V Pentagone sa zdá, akoby sa podľa súčasných zákonov niektoré veci nedali riešiť. Je to ale asi skôr o efektivite práce ako o nedokonalých zákonoch.“
Chýba trest prácou
Ľudia z domu a okolia každú chvíľu vidia policajnú hliadku. „Stále platí, že je to najviac kontrolovaný dom na Slovensku,“ hovorí Grečko. Napriek tomu tam ďalej fungujú díleri, užívatelia drog aj bezdomovci a iné problémové skupiny.
„Muž, ktorého napadol narkoman, sa už necíti len jeho obeťou, ale aj obeťou štátu, ktorý nekoná na profesionálnej úrovni.“ Za prekročenie pravidiel domu sa nedá udeliť pokuta. Chýba aj trest prácou – kto nemá peniaze, mohol by si pokutu odpracovať. Tak ako je to teraz, mu nič nehrozí.
Čo bude ďalej
Projektový tím sa chystá zistiť, ako sa využili možnosti súčasných zákonov. „V niektorých prípadoch požiadame o výklad zrejme prokuratúru a právnické fakulty. Preveríme, či zodpovedné inštitúcie doteraz postupovali správne.“
Problémy nie sú len v Pentagone. Mestu chcú predložiť nové projektové riešenie, ktoré by zahŕňalo podobné lokality. „Magistrát bude môcť riešiť akútny stav a tam, kde sa dá, dokáže potom zasiahnuť veľmi skoro.“
Sídlisková polícia
Grečko hovorí aj o návrhu, ktorý je zatiaľ len plánom. „Zvažuje sa zvýšiť efektivitu niektorých vrátnic a vytvoriť úplne nový rozmer ochrany domov prostredníctvom súkromnej bezpečnostnej služby.“ Vrátnice zaviedol magistrát napríklad na Kopčianskej. Obyvatelia sa tam opakovane sťažujú, že sú neúčelné.
„Zástupcovia určitých bytových domov požadujú sídliskovú políciu, SBS-ku, “ povedal Grečko. „Zabezpečila by práva na najnižšej úrovni, hlavne bezpečnosť a poriadok.“ Zámer by sa pilotne časovo ohraničil a samospráva by skúšobné obdobie musela zaplatiť.
„Fungovalo by to pre blízky okruh veľmi problematických domov. Ak by sa postup vyhodnotil ako úspešný, stalo by sa z toho štandardné riešenie a samospráva by ho už nemusela dotovať.“ Treba preveriť, či by taký postup vyžadoval úpravu niektorého súvisiaceho zákona.
Zasiahnuť majú experti
Zaoberať sa špecifickými problémami pre bytové domy na celom Slovensku by malo byť jednou z úloh skupiny expertov, ktorú zriaďuje rada vlády pre prevenciu kriminality. Členmi budú zástupcovia polície, ministerstva vnútra, spravodlivosti, financií a odborníci v oblasti práva.
Okrem zmien v legislatíve by sa skupina mala zaoberať aj vnútorným riešením bytových domov. „Chýba v nich často miestnosť, kde by sa obyvatelia mohli stretávať na domových schôdzach. Bez spoločnej komunikácie nie je bezpečnosť,“ hovorí Grečko.
Experti majú tiež dohliadnuť, aby zodpovedné inštitúcie robili prevenciu všade, kde sa to ešte dá. Domom, v ktorých je ohrozená bezpečnosť, majú ponúkať osvedčené riešenia, ak o nich nevedia.
24 hodín strážnej služby
Na troch problematických sídliskových miestach pôsobia organizácie, ktoré sa tu snažia zlepšiť život detí a mladých ľudí.
BRATISLAVA. Pentagon vo Vrakuni nie je jediným domom v Bratislave, ktorý má ťažkosti s neplatičmi, bezdomovcami, drogami či neporiadkom. Princíp sústreďovania neprispôsobivých ľudí z rôznych lokalít sa prejavil aj v domoch magistrátu na Kopčianskej 86, 88 či v petržalskom Modrom dome.
V každom z nich bývajú aj ľudia, ktorí nemajú kam inam ísť a chcú žiť v lepšom prostredí. V domoch fungujú alebo sa pripravujú rôzne opatrenia, ktoré majú pomôcť. Nie všetky sa osvedčili.
Vrátnice, kamery, mreže
V Modrom dome na Čapajevovej sa samospráva chystá zaviesť nepretržitú strážnu službu. Na Kopčianskej však vrátnice pre ľudský faktor viackrát zlyhali. Na Stavbárskej v Pentagone sú mreže, kamery a vstup na čipový kľúč. Tím z projektu Drogy von však už hľadá aj možnosti cez úpravy zákonov.
„Práve prebieha rekonštrukcia priestorov na 24-hodinovú strážnu službu,“ povedal hovorca Petržalky Ľubomír Andrassy o prípravách na Čapajevovej. „Kontrolovať sa bude, aby do domu vstupovali len tí, ktorí tam majú trvalý či prechodný pobyt.“
Petržalka reagovala na žiadosť samotných obyvateľov domu. Úspešnosť strážnikov vyskúšajú do konca roka. V budúcom zvažujú využiť aj kamerový systém, ktorý by monitoroval priestor v blízkosti domu.
Nádej pre obyvateľov
Koordinátor projektu Drogy von Peter Grečko hovorí, že na Kopčianskej by mohli pomôcť ďalšie technické zábrany. „Obyvateľov viditeľne uspokoja a dajú im nádej.“ Opatrenia sa podľa neho vyplatia až vtedy, keď sa nájde spôsob, ako kontrolovať ľudský faktor na vrátniciach.
Na všetkých troch miestach pôsobia združenia, ktoré sa snažia zlepšiť život detí a mladých ľudí. Organizujú voľnočasové aktivity, robia poradenstvo. Znižujú riziká vyplývajúce zo zvýšeného pohybu užívateľov drog. Ľudia, ktorí v združeniach pracujú, sú presvedčení, že dobré sociálne programy by tu mohli pomôcť.
(dagu)
České sídlisko Máj sledujú kamery
Na sídlisku Máj v Českých Budějoviciach rástla drobná kriminalita. Policajti si tam zriadili novú stanicu.
Problémy v občianskom spolužití a s narastajúcou kriminalitou na českobudějovickom sídlisku Máj riešila miestna samospráva tým, že do ulíc poslala viac policajtov.
Priamo medzi domami vybudovali aj novú policajnú stanicu. Obyvatelia tam majú vyhradené hodiny, v ktorých sa môžu prísť poradiť.
Časti sídliska polícia monitoruje aj kamerami. Potvrdila to hovorkyňa mestskej polície Kateřina Schusterová. Povedala, že kamery získali cez projekt, ktorý im na prevenciu kriminality schválilo ministerstvo vnútra. Monitorujú okolie základnej školy a smerujú k vytypovaným problémovým uliciam.
„Urobili sme, čo sme mohli a robíme prevenciu.“ Schusterová dodáva, že Máj nie je najproblémovejšou časťou mesta. „Nakumulovali sa tu prípady ako verbálne napádanie, krádeže peňaženiek, ale nie vraždy.“
Mestskí policajti tam majú tak, ako aj na Slovensku, obmedzenú právomoc. Prípady zadokumentujú a posúvajú ich štátnej polícii. Schusterová hovorí, že v obyvateľoch nechcú vyvolať pocit, že ich len sledujú. Podporiť chcú aj rozvoj ich sociálnych zručností, pribudnúť tu má napríklad komunitné centrum.
(dagu)
Modrý dom (na snímke) by mal mať nepretržitú strážnu službu. Petržalka uvažuje aj o kamerách, ktoré podobne využíva českobudějovické sídlisko Máj. FOTO SME – PAVOL FUNTÁL |
Na Kopčianskej vrátnice viackrát zlyhali. FOTO SME – PAVOL FUNTÁL |