BRATISLAVA. Na rekonštrukciu sídla Slovenskej filharmónie by malo ísť asi 785 miliónov korún (26,057 milióna eur) bez DPH, teda 934,15 miliónov Sk s DPH (31,009 milióna eur). Predbežné oznámenie na obstarávanie stavebných prác uverejnilo Ministerstvo kultúry (MK) SR v úradnom vestníku Európskej únie.
"Ide o predpokladanú hodnotu zákazky. V tejto sume sú zahrnuté rozpočtové náklady vrátane rezervy pre stavebnú a technologickú časť stavby v cenovej úrovni prvého kvartálu tohto roka," priblížil hovorca ministerstva Jozef Bednár.
Okrem sanácie zvlhnutých murív Reduty sa napríklad obnoví aj štuková plastická výzdoba. Naplánovaná je tiež povrchová úprava v interiéroch a na vonkajších fasádach, rekonštrukcia vodovodnej ako i kanalizačnej prípojky.
Ako pre TASR uviedol Bednár, predpokladá sa, že po úspešnom ukončení verejného obstarávania začnú stavebné práce v marci budúceho roka a ich hlavná časť by mala byť ukončená v roku 2011.
Slovenská filharmónia zrušila už dvakrát verejné obstarávanie, v roku 2007 aj 2006. Hovorca MK SR vysvetlil, že sa tak stalo pre zmeny okolností, na základe ktorých bolo verejné obstarávanie vyhlásené. "Uznesením vlády SR bola v roku 2002 odsúhlasená obstarávacia cena stavby, v ktorej ale nebol zohľadnený ich nárast," dodal s tým, že Reduta je národnou kultúrnou pamiatkou mimoriadneho kultúrneho významu. Pri výbere dodávateľa na jej rekonštrukciu je preto potrebné, aby sa splnilo viacero špecifických podmienok účasti v tomto verejnom obstarávaní.
Stavbári naposledy pracovali na budove filharmónii v roku 2003, keď odstraňovali havarijný stav strechy. V nasledujúcom roku sa v súvislosti s jarným zasadnutím Parlamentného zhromaždenia NATO dokončila jej rekonštrukcia ako aj oprava kamenárskych výrobkov a vonkajších prípojok. Vyžiadalo si to približne 36 miliónov Sk (1,195 milióna eur).
Bývalú sýpku postavili na príkaz Márie Terézie v roku 1773. Začiatkom 20. storočia získala neobarokový štýl s prvkami rokoka a secesie. Na výzdobe fasády a interiérov sa podieľali mnohí slovenskí i zahraniční majstri. Reduta patrila vôbec k prvým stavbám Bratislavy, v ktorých sa použili moderné železobetónové konštrukcie. Sídlom Slovenskej filharmónie sa stala začiatkom päťdesiatych rokov minulého storočia.