BRATISLAVA. Autá, ktoré usmerňujú policajti, sa na preplnených parkoviskách vyhýbajú skupinám chodcov, do toho sa miešajú predavači vencov a sviečok – tak vyzeral dušičkový víkend pri bratislavských cintorínoch.
Dopravní policajti mali niekoľko dní pred sviatkami pohotovosť. Na konci týždňa už boli hliadky aj na parkoviskách. Smerovali návštevníkov na voľné miesta.
Stáli tiež na križovatkách blízko veľkých cintorínov a krematória. „Premávka bola zhustená, ale žiadne extrémy sme nezaznamenali,“ povedal Vladimír Michal zo Stella centra.
S navigáciou
Pre návštevu hrobov sa veľa ľudí rozhodlo už v piatok. Podvečer bolo pri krematóriu plno, ale zaparkovať sa dalo. Autá stáli aj na chodníkoch. V Slávičom údolí sa miesto hľadalo ťažšie.
„Pred každým vstupom na parkovisko stáli policajti a ukazovali stále vyššie. Nakoniec sme ostali až pri internátoch,“ hovorí jedna z návštevníčok.
Ešte viac sa okolie cintorínov zaplnilo v sobotu. V smere na Záhorskú Bystricu sa doprava mierne spomalila, policajti čo najrýchlejšie posúvali autá na voľné plochy. Parkovalo sa hneď pri odbočke na trávniku až po bránu areálu krematória.
„Mali to dobre zorganizované. Bez navigácie by tu všetci len krúžili a vznikol by strašný chaos,“ pochvaľoval si starší pán.
Tlačenica v MHD
Mesto odporúčalo využiť posilnené spoje mestskej hromadnej dopravy. Podľa počtu áut by sa zdalo, že málokto sa touto radou riadil. Zastávky aj autobusy ale boli obsadené.
„Cestovať v sobotu poobede MHD bolo fakt o život,“ hovorí cestujúca, ktorá vystupovala pri krematóriu. „Autobus bol malý a totálne preplnený, takže som celú cestu stála na jednej nohe.“ Zástup čakal aj na zastávke pod vysokoškolským mestečkom.
Nepovolené značenie
Dopravným kolíziám na ulici Staré grunty zabránilo aj to, že zmizlo nepovolené značenie. Nové dopravné značky tu prednedávnom zamenili hlavnú a vedľajšiu cestu. Značenie na vozovke sťažovalo prístup vozidiel MHD na zastávku aj prechod na parkovisko. Upozornil na to Jozef Drahovský na blog.sme.sk.
Hovorkyňa magistrátu Eva Chudinová potvrdila, že zmenu nepovolila dopravná komisia. „Zistili sme to až vlastný šetrením, správcu komunikácie nikto nekontaktoval.“ Značenie urobil stavebník neďalekého objektu. Na príkaz mesta ho musel demontovať.
Magistrát začal správne konanie, výška pokuty môže dosiahnuť milión korún (okolo 33-tisíc eur). Chudinová povedala, že od dopravnej polície si dali vyhodnotiť, či počas neschváleného značenia došlo k dopravným nehodám alebo závažným dopravným situáciám. „Aj to rozhodne o výške pokuty.“
Ľubica Škorvaneková – Dudová povedala za investora stavby na Starých gruntoch SG Residential II, že výstavbou poveril spoločnosť Metrostav SK.
Investor má platné stavebné povolenie, ktorého súčasťou je aj rekonštrukcia komunikácie a riešenie dopravného značenia na križovatke Staré grunty. Metrostav podľa Škorvanekovej– Dudovej však v tomto prípade nepostupoval v zmysle predpisov. „Nesie preto zodpovednosť za vzniknutú situáciu.“
Videli kremačné pece
Cintoríny sa uplynulý víkend premenili na farebné záhrady s blikotajúcimi sviečkami. Nad hrobmi v zamyslení postávali ľudia, pripomínali si blízkych zosnulých. Okolo šantili deti.
Poslední návštevníci račianskeho cintorína sa zberali na odchod okolo 20.30 h. Brána bola zamknutá. „Koľko je hodín?“ mrmlal starší muž, keď ich vypúšťal. Cintoríny boli cez sviatky otvorené do 20.00 h.
Mestské pohrebníctvo Marianum v sobou sprístupnilo časť krematória s pecami. Mladší muž so ženou, ktorí na prehliadku prišli, chceli vedieť všetky podrobnosti.
„Ako dlho tu pracujete?“ pýtali sa paliča, staršieho muža. „Dvadsaťštyri rokov,“ povedal. „Človek si zvykne. Ja by som zasa nemohol robiť na úrazovej chirurgii.“
Návštevníci chceli vedieť, koľko trvá spaľovanie, ako funguje pec, koľko kremácií sa denne robí. Prázdnu pec palič na chvíľu spustil, cez okienko pozorovali plamene. Riaditeľ pohrebníctva Marianum Miloslav Hrádek vysvetľoval, že všetko snímajú kamery. Záznam uchovávajú jeden rok.
Dodal, že ročne urobia okolo 3500 kremácií, telo horí hodinu aj dlhšie. Obidve pece sú v prevádzke deväť rokov. „Ak niekto z pozostalých chce, môže sa prísť pozrieť až sem,“ hovorí Hrádek v miestnosti, v ktorej sa zo špeciálneho stola posúva truhla do pece. Žiadajú o to asi len traja do roka.
„Ľudia dávajú do rakvy napríklad nástroje, elektrikár dostane kliešte, lekár skalpel,“ hovorí jeden zo spaľovačov. Tieto veci v truhle ostávajú. „Úplne však zmenia tvar a štruktúru.“
(dagu)
Počas dňa otvorených dverí v krematóriu si záujemcovia mohli pozrieť kremačné pece, riadi ich počítač. SME – PETER ŽÁKOVIČ |