BRATISLAVA. Mestská polícia (MsP) predovšetkým kontroluje, či neobťažujú ostatných ľudí, nepijú alkohol na verejnosti a dodržujú čistotu a poriadok.
"Ľudia bez strechy nad hlavou sa najčastejšie pohybujú na Kamennom námestí, Predstaničnom námestí pred železničnou hlavnou stanicou a v okolí nákupných stredísk. Z centra sa presunuli do sídlisk v mestských častiach Petržalka, Ružinov, Vrakuňa a Podunajské Biskupice," povedal pre TASR hovorca bratislavskej MsP Peter Pleva. Mestská polícia v spolupráci s Policajným zborom SR medzi nimi nachádzajú aj občanov, ktorí unikajú pred policajným pátraním.
Asi 60 percent z počtu bezdomovcov nepochádza z Bratislavy. Pleva dodal, že pricestujú prvým vlakom a odchádzajú posledným vlakom tam, kde prespia a na druhý deň sa vrátia späť.
V prípade, že mestský policajt nájde takéhoto človeka ležať na zemi, zavolá záchrannú službu, pretože môže byť vo vážnom zdravotnom stave a hýbať s ním by nebolo vhodné. "Policajti informujú týchto ľudí, kde môžu zadarmo prespať, ale stáva sa, že bezdomovci ostávajú radšej na ulici," konštatoval Pleva. Dodal, že prespávajú v teplovodných kanáloch a aj v trafostaniciach, čo je životu nebezpečné.
Pleva v súvislosti s bezdomovcami povedal, že ide najmä o ľudí v strednom veku, asi 50-ročných. Ak je to mladý človek do 30 rokov, ten sa skôr dokáže so svojou situáciou vyrovnať, ale so starším človekom je to ťažšie, uzavrel.