BRATISLAVA. Aktivisti z Občianskej iniciatívy (OI) Bratislava otvorene žiadajú primátora mesta Andreja Ďurkovského a mestské zastupiteľstvo (MsZ), aby doplnili Park kultúry a oddychu (PKO) do zoznamu pamätihodností Bratislavy, kým nebude vyhlásený za národnú kultúrnu pamiatku.
"Zoznam mal byť predmetom verejnej a odbornej diskusie, aby sa mohol prípadne doplniť či zmeniť," povedala pre TASR Katarína Šimončičová z OI Bratislava otvorene. Mestskí poslanci sa budú dnes zaoberať Návrhom zoznamu pamätihodností na území hlavného mesta SR Bratislavy, ktorý vypracoval Mestský ústav ochrany pamiatok.
Šimončičová doplnila, že Petíciu za zachovanie PKO pre kultúru v Bratislave podpísalo (aj na internete) doteraz spolu vyše 2000 občanov. Konštatovala, že OI vyzýva vedenie mesta i verejnosť na verejnú diskusiu o stave a budúcnosti kultúry v hlavnom meste. Koncom januára tohto roka podali aktivisti podnet na príslušné inštitúcie, aby bol PKO vyhlásený za národnú kultúrnu pamiatku.
Bratislavský magistrát koncom septembra informoval, že intenzívne rokuje s investorom o takom projekčnom riešení v lokalite PKO, aby tam bolo možné organizovať tradičné bratislavské aktivity.
Helena Doktorovová z komisie pre kultúru a ochranu historických pamiatok MsZ pre TASR vo februári uviedla, že stavba PKO nie je predmetom ochrany, pretože nespĺňala kritériá na zaradenie do zoznamu pamiatok. Hodnoty hodné ochrany, ako sú vitrážové okná a niektoré plastiky, budú demontované a uložené v mestskom múzeu, prípadne možno použité v novej výstavbe. OI tvrdí, že ako jediný zareagoval Pamiatkový úrad SR a navrhol vyhlásiť PKO za pamätihodnosť mesta.
Aktivisti upozorňujú, že búracie povolenie, o ktoré podľa nich primátor Ďurkovský požiadal bez schválenia mestským zastupiteľstvom, stratilo vykonateľnosť a jeho údajné predĺženie nemá oporu v súčasne platných zákonoch.
Najcennejšími časťami PKO, bývalého pavilónu Dunajských veľtrhov, sú výtvarné diela Janka Alexyho a Tibora Bartfaya a ďalšie umelecko-výtvarné objekty. Samotnú stavbu realizovali v rokoch 1940 až 1948. V roku 1975 pristavali oceľové pavilóny. PKO je dejiskom Bratislavských jazzových dní a v minulosti bol miestom plesov, koncertov, výstav a vysokoškolských beánií.
MsZ odsúhlasilo predaj pozemkov pod PKO 30. júna 2005 spoločnosti Henbury Development na realizáciu investičného projektu. MČ Staré Mesto predĺžila lehotu na ukončenie búracích prác do 19. apríla 2009. Predmetom odstránenia je dvojpodlažný, čiastočne podpivničený objekt PKO, ktorý tvorí hala A - vstupná, hala B - spoločenská sála a hala C - estrádna sála so spojovacími krčkami.