BRATISLAVA. Od prvého januára 2010 by Bratislava mala mať o miliardu korún viac (33 miliónov eur). Tak si to predstavuje mestské zastupiteľstvo.
Návrh je súčasťou stanoviska mesta k zákonu o hlavnom meste, ktorý je v parlamente v druhom čítaní. Či teda Bratislava peniaze dostane, bude závisieť od poslancov parlamentu.
Dotácie mesto nedostáva
„Nie je to pozitívna diskriminácia, všetci majú úctu k hlavnému mestu,“ hovorí Milan Cílek (OK), ktorý návrh predložil. Podľa neho má byť v kapitole 0,25 percenta výdavkov rozpočtu, čo vychádza približne na miliardu.
V súčasnom návrhu novely zákona sa totiž hovorí iba o tom, že mesto by malo na plnenie svojich funkcií hlavného mesta dostať peniaze z rozpočtu. Koľko presne sa tam ale nepíše.
Cílek hovorí, že už pri príjazde do mesta musí byť každému jasné, že Bratislava peniaze potrebuje – denne totiž do mesta prichádza 160- až 200-tisíc ľudí za prácou, úradným vybavovaním alebo štúdiom. „Nemôžeme čerpať fondy únie pre to, aké je mesto úspešné, odkázaní sme len na originálne príjmy z daní alebo môžeme získať peniaze predajom majetku.“
Cílek dodáva, že naposledy dostalo hlavné mesto dotáciu v roku 2004 na hromadnú dopravu vo výške 980 miliónov korún.
Politizácia?
Návrh nepodporuje poslanec Pavol Minárik (KDH), ktorý je aj poslancom parlamentu. „Nič nezaručuje, že aj keď bude mať presne určený prídel, dostane ho, pokiaľ tam nebude presná suma,“ hovorí. Príklad je podľa neho fond Pro Slovakia, ktorý mával nulový rozpočet a jeho grantové príjmy neboli dodržané. Podľa neho rozhodne aj tak parlament pri schvaľovaní rozpočtu a tým sa každoročne Bratislava spolitizuje pri jeho schvaľovaní. „Miliarda pre Bratislavu bude každoročne závisieť od parlamentnej väčšiny,“ vysvetlil.
Starosta Devínskej Novej Vsi Vladimír Mráz (bez PP) hovorí, že Bratislava by si mala miliardu pýtať. „Bude to len nevôľa vlády, ak ju nedostane, ale funkcie hlavného mesta bude aj tak vykonávať.“
Primátor: Potrebujeme viac
Mesto by malo dostať podstatne viac, myslí si primátor Bratislavy Andrej Ďurkovský. Nie však na úkor iných miest. „Tak by sa zvyšovala animozita voči hlavnému mestu, ktorá tu už existuje,“ povedal.
Ministerstvo financií sa k návrhu vyjadrilo a podľa neho by Bratislava samostatnú kapitolu v rozpočte vôbec nemala mať. „Je to v rozpore s princípmi fiškálnej decentralizácie,“ oznámilo ministerstvo. Bratislava totiž dostáva zvláštne peniaze vďaka osobitnému koeficientu pre rozdeľovanie dane z príjmov.
Rozhodnúť by sa malo v najbližších dňoch, predpokladá sa, že parlament zákon otvorí.