BRATISLAVA. Najprv Brežnev, teraz britská kráľovná Alžbeta II. V Bratislave museli bývať vo vládnom hoteli Bôrik. Má síce výbornú polohu – nachádza sa na kopci pri Hrade, je však poznačený atmosférou obdobia, v ktorom vznikol.
„Chýba mu vznešená elegancia a luxus v pravom zmysle slova, je to skôr prezentácia určitej 'chudoby' vtedajšej doby,“ povedal hlavný architekt Bratislavy Štefan Šlachta. „Anglická kráľovná neprichádza každý rok, ale reprezentatívne sídlo pre korunované hlavy by sme potrebovali,“ dodáva.
Len dve možnosti
Bôrik, kedysi stranícky hotel, patrí pod účelové zariadenia Úradu vlády. Postavili ho v 70. rokoch, opravy v posledných rokoch stáli viac ako 40 miliónov korún (1,3 milióna eur).
Hovorca prezidenta Marek Trubač povedal, že pre Bôrik sa rozhodli po dohode s britskou stranou. „Štát má iba dve vhodné sídla k dispozícii – Miestodržiteľský palác a Bôrik. Jej veličenstvo nespáva v komerčných hoteloch,“ povedal.
V apartmáne paláca na Hlavnom námestí bývali napríklad švédsky kráľovský pár, holandská kráľovná Beatrix, britský princ Charles či český prezident Václav Klaus. Prespávať tu však môžu len delegácie do 20 ľudí.
Na Hrade sa nedá bývať
Trubač tiež hovorí, že Slovensko si na takéto návštevy zaslúži noblesnejšie a historickejšie sídlo. O tom, kde by mohlo vzniknúť, sa hovorí už roky. Hrad ako najreprezentačnejšie miesto nie je prispôsobený na hostiny, nedá sa tu variť. Prezidentský palác nemá zázemie – nedá sa tu bývať a je malý.
„Bôrik ponúka potrebný luxus, ale z reprezentačných a bezpečnostných dôvodov by bol lepší kaštieľ v Rusovciach,“ povedal hovorca. V tom sa s ním zhoduje aj Šlachta. „Rusovce majú predpoklady spĺňať všetko, čo Bôrik nemá. A medzi Hradom a Rusovcami je skoro ten istý rozdiel, ako medzi pevnosťou Tower a Buckinghamským palácom. Prirodzene, Rusovce sú hodne vzdialené Buckinghamu.“
Kaštieľ, postavený v roku 1843 ako neogotický zámoček tudorovského štýlu, obkolesuje park. Tam by sa mohli konať záhradné párty. Celé sídlo je mimo mesta, čo je výhodné zo strategických dôvodov.
Rusovce, Bush, Putin
Kaštieľ v Rusovciach je roky zatvorený a zanedbaný. Naposledy sa o ňom hovorilo minulý rok v lete, keď pezidentská kancelária medializovala návrh prezidenta Ivana Gašparoviča, aby sa z kaštieľa stalo štátne reprezentačné sídlo.
Gašparovič povedal, že by v kaštieli chcel prijímať návštevy a usporadúvať bankety. Prezidentský palác je na to vraj malý, je tam miesto len pre tridsať hostí. Peniaze na rekonštrukciu mal zaistiť predaj rezidencie na Slavíne, ktorú Gašparovič nepoužíva. Prezident hovoril o kaštieli už v roku 2005 pri summite Busha a Putina, keď sa zvažovalo ubytovanie prezidentov. Tým sa však aktivita okolo kaštieľa skončila.
Podľa prezidentovho hovorcu Mareka Trubača je aktuálne prioritou vlády rekonštrukcia Hradu a obnovu kaštieľa zatiaľ reálne nezvažuje.
Kaštieľ chcela mestská časť
Rusovce požiadali asi pred dvoma rokmi o prevod kaštieľa do svojho vlastníctva za jednu korunu. Sľúbili, že zabezpečia jeho rekonštrukciu a prevádzku na verejnoprospešné účely.
Správa zariadení Úradu vlády, pod ktorú kaštieľ patrí, požiadavke nevyhovela. Vydania kaštieľa a k nemu patriacich objektov sa v rámci reštitúcií domáhajú dedičia pôvodných vlastníkov.
Kaštieľ na súde
„Správa zariadení je účastníkom dvoch súdnych konaní ohľadom majetkovoprávnych záležitostí kaštieľa v Rusovciach s Rádom svätého Benedikta so sídlom v Komárne, respektíve maďarskou benediktínskou kongregáciou so sídlom v Pannonhalme v Maďarsku,“ oznámil tlačový odbor Úradu vlády. Zástupcovia rehole sa začiatkom tohto roka vyjadrili, že sa chcú s vládou vyrovnať mimosúdne. Situácia sa však odvtedy nezmenila.
Nebezpečievnútri
Na základnú údržbu a ochranu kaštieľa a parku vyčlenila správa na tento rok 1,5 milióna (49 790 eur), rovnako ako za posledné roky. Pritom v priebehu rokov 1995 až 2000 investovala do rekonštrukčných a reštaurátorských prác v kaštieli 93,3 milióna korún (3 096 992,63 eura).
Odborníci sa obávajú, že v priestoroch, kde sa nekúri a nevetrá, sú už výsledky vtedajších opráv a reštaurátorských prác opäť zničené. Z redakcie sme viackrát žiadali o vstup do jeho interiérov, ale nezískali sme ho so zdôvodnením, že by to bolo nebezpečné.
V Miestodržiteľskom paláci na Hlavnom námestí môžu spať len menšie delegácie do 20 ľudí. Bývali tu napríklad švédsky kráľovský pár, holandská kráľovná Beatrix či britský princ Charles. SITA |
Kaštieľ v Rusovciach je roky zatvorený a zanedbaný. Minulý rok v lete prezident Ivan Gašparovič povedal, že by v ňom chcel prijímať návštevy. FOTO SME – PAVOL FUNTÁL |
Bôrik postavili v 70. rokoch, zariadenie bolo na tie časy prepychové, dnes pripomína socializmus. FOTO SME – MIROSLAVA CIBULKOVÁ |